Yumuşak ve Parlak Saçlar İçin Muzlu Saç Maskesi Tarifleri | Evde Saç Bakımı

Muz, saçı besleyen ve yumuşatan magnezyum, potasyum, protein ve vitaminler açısından oldukça zengindir. Özellikle kuru ve cansız görünen saçlarda ekstra nem etkisi yaratan muz, saçın yönetilebilirliğini arttırırkan eşsiz bir parlaklık kazandırmaktadır. Ayrıca muz saç derisini nemlendirirken kepek sorunuyla mücade etmenize yardımcı olur. Bu yazımızda sizler için hazırladığımız birbirinden güzel muzlu saç maskelerini deneyerek kuru, sert ve cansız görünen saçlara elveda deyin!

1. Saç Sağlığı İçin: Bal ve Muz

Bal, saçı nemlendirmek ve saç derisini temizlemek için doğal bir ajan görevi göstermektedir. Böylelikle doğal yağların saç derisinde arındırılmadan saça ipeksi bir pürüzsüzlük kazandırmaktadır. Ek olarak bal saç derisini iyileştirmede ve kuru cildi nemlendirerek rahatlatma konusunda oldukça etkilidir. Çünkü bal içerisinde bol miktarda antioksidan barındırmaktadır. Böylelikle kepekle mücadele bir hayli olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olabilir.

  • 2 tatlı kaşığı bal
  • 2 adet olgun muz

Yumuşak ve kremsi bir kıvam elde edene kadar muzu karıştırın. Ardından bal ekleyin ve karışımı kremsi bir hale getirin. Kullanıma hazır hale gelen muzlu ballı saç maskesini kafa derinizden başlayarak saç uçlarınıza kadar sürün. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra ılık suda hafif bir şampuanla saçlarınızı yıkayın.

2. Saç Büyümesi İçin: Yumurta ve Muz

Yumurtanın saç sağlığına saymakla bitmeyen faydalarını defalarca duymuş olmalısınız. Saçlar yüksek miktara proteinlerden oluşmaktadır. Yumurta içeriğinde bol miktarda protein içermektedir. Bu da saçların ihtiyacı olan besinleri kolayca almasına ve beraberinde sağlıklı kalması anlamına geliyor. Sağlıklı saçlar demek hızlı uzayan ve büyüyen saç telleri demek. Yani yumurta saç köklerini besleyerek saçı büyümeye teşvik etmektedir. Yumurtanın tüm bu eşsiz faydaları muzla bir araya geldiğinde saçınızda mükemmel bir parlaklık, canlılık ve hacim kazandırmaktadır.

  • 2 muz
  • 1 yumurta

Muzu iyice ezin ve yumurta ekleyerek macun kıvamıne getirin. Elde ettiğiniz karışımı saç köklerinizden saç uçlarına kadar iyice uygulayın. Ardından 15 dakika bekleyin ve saçınızı ılık suda durulayın. Bu maskenin kullanımında saçlarınızı özellikle soğuğa yakın bir suda yıkamaya özen gösterin. Aksi taktirde yumurta sıcak suda katılaşarak saçlarınıza olumsuz bir sonuç yaratabilir.

3. Kepek İçin: Papatya ve Muz

Papatya suyunun saç gövdesini beslediği, aynı zamanda saça hacim kazandırdığı bilinmektedir. Öte yandan papatyanın içersindeki besinler saçınızı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda saç dökülmesi probleminin en aza inmesine yardımcı olur. Papatya ayrıca erken saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur ve kepekle mücadelede son derece etkilidir. Papatyanın saça tüm bu faydaları muzla birleştiğinde eşsiz bir yumuşaklık, parlaklık ve sağlıklı bir kafa derisine sahip olmanıza olanak sağlar.

  • 2 muz
  • Yarım su bardağı papatya suyu

Muzu küçük parçalar halinde doğrayın ve ezerek püre haline getirin. Önceden demlediğiniz ve soğumaya bıraktığınız yarım su bardağı papatya suyunu muz pürseyle karıştırın. Ardından karışımı saçlarınıza uygulayın ve duş bonesi geçirin. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı soğuk suda hafif bir şampuan kullanarak yıkayın.

4. Kıvırcık Saçlar İçin: Süt ve Muz

Sütteki vitamin ve proteinler saç köklerini besler ve güçlendirir. Tüm bunların yanında süt ve muz bir araya geldiğinde saç kuruluğunu önlermekle kalmaz aynı zamanda donuk görünen kuru ve kıvırcık saçların yeniden nemini kazanmasına yardımcı olur.

  • 1 muz
  • 100 ml süt

Muzu kase içerisinde püre haline getirene kadar ezin. Ardından üzerine süt ekleyin ve karışımınız macun kıvamını alana dek karıştırın. Elde ettiğiniz süt ve muz maskesini saçlarınıza kökten uca sürün ve 30 dakika bekleyin. Saçınızdaki yapışkanlığı ortadan kaldırmak için ılık suda iyice durulayın.

5. Yıpranmış Saçlar İçin: Zeytinyağı ve Muz Maskesi

Zeytinyağı, saç kırılmalarını ve ayrılan saç uçları en aza indirmeye yardımcı olan zengin nemlendirme özelliklerine sahiptir. Bu da zeytinyağını hasar görmüş saçlar için eşsiz bir onarıcı maske yapmaya yetmektedir. Zeytinyağı ve muz maskesini aynı zamanda A vitamini, E vitamini ve antioksidanlar açısında bir hayli zengindir. Bu da saça eşsiz bir yumuşaklık kazandırırken ipeksi bir görünüm katmaktadır.

  • 1 muz
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Muzu püre haline getirene kadar ezin ve ardından zeytinyağını ekleyin. Karışımı bir fırça kullanarak saçınızın her yerine sürün. Ardından duş bonesiyle kapatarak 20 dakika bekleyin ve durulayın.

Related Articles

Jojoba Yağının Saça 5 Mucizevi Faydası

[email protected]

Argan Yağının Saç Sağlığına Faydaları

[email protected]

Hassas Saç Derisi Sorununa Karşı 5 Bitkisel Çözüm Önerisi

[email protected]

Yorum Yap