Yumurtanın Saç Sağlığına Faydası | Doğal Saç Bakımı

Yumurta, yalnızca genel sağlık durumunuza fayda sağlamakla kalmaz aynı zamanda saç sağlığı için gerekli olan protein, vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengindir. Saç sağlığının korunmasına önemli ölçüde katkı sağlayan yumurta, içeriğindeki B vitamini kompleksi ve bioyin sayesinde saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Tüm bunların yanında yumurtanın yeni saç büyümesini teşvik ettiği ve saça hacim kazandırdığı da bilinmektedir. Ayrıca yumurtadaki proteinler saçın güçlenmesine, sağlıklı uzamasına ve ipeksi bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Hem yumurta sarısı hem de yumurta beyazı saç sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir ve her saç tipi için kullanıma uygundur. Yumurtanın sarısı saç büyümesini destekleyen ve saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olan biotin, A, D, E, K, lesitin ve folat vitaminleri açısından oldukça zengindir. Yumurtanın akı ise saç sağlığının korunmasına yardımcı olan proteinler, selenyum, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor içermektedir. Ayrıca yumurta saç sağlığını koruyan demir, bakır, omega 3 ve çinko açısından da zengin bir besindir. Yumurtaların en güçlü bileşenlerinden biri, saçı güçlendirmeye yardımcı olan ve saç büyümesi için gerekli olan B vitamini kompleksidir. Son olarak, yumurtalardaki folik asit de erken beyazlamayı önleyebilir.

Yumurtanın Saça Faydaları

1. Saç uzamasına yardımcı olur.

Yumurtada bulunan besinler, yeni saç büyümesini teşvik ederek büyüme oranını arttırmaktadır. Yani saçın hem hızlı uzamasına yardımcı olurken hem de saçın hacim kazanmasını sağlayacaktır. Ayrıca saçınız için yumurta maskesi yapmak saçın uzamasına yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda saçın kalınlaşmasına yardımcı olur.

2. Saç dökülmesini önler.

Yumurtanın eşsiz içeriği, saç köklerinin uyarılmasını sağlayarak yeni saçların uzamasını teşvik etmektedir. Böylece saç köklerinin beslenmesini ve güçlenmesini destekleyen bu besin sağlıklı saçlara sahip olmanızda önemli bir role sahiptir.

3. Kontrolsüz kıvrımları düzeltir.

Yumurta yüksek protein kaynağıdır ve bu sayede zarar görmüş veya kıvrılan saçlarda pürüzsüz bir etki yaratmaktadır. Yumurtanın içerisindeki folik asit saçın kıvrılmasını kontrol ederken sarısı saçınızın nemlenmesine ve eleastikiyetinin artmasına yardımcı olan lutein içermektedir.

4. Kırılmayı azaltır.

Yumurtanın sarısında bulunan lutein, saçın daha az hasar almasına yardımcı olarak koruyucu bariyer görevi göstermektedir. Böylece saçların kırılmasını azaltırken kırılan saçların onarılmasına da yardımcı olmaktadır.

5. Hasarı onarır.

Saçlar yaklaşık %70 oranında protein içermektedir. Yumurtada protein açısından oldukça zengin bir besin değerine sahip olduğunda saçınızın yapısındaki hasarlı keratin boşluklarının yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Böylelikle hasarlı saçları iyileştirerek onarmaktadır.

6. Parlaklık katar.

Yumurtanın beyazında bulunan proteinler saçınızı besler ve ışıl ışıl bir görünüm kazandırır. Saçın doğal parlaklığını kazanmasına yardımcı olan bu besin, aynı zamanda kuru saçlarda nemlendirici görevi göstermektedir.

7. Sebumu dengeler.

Yağlı kafa derisine sahip bireylerde sık sık rastlanan kepekli kafa derisi veya pullanan saç kökleri yaygın görünen bir durumdur. Kafa derisine yumurta sarısı kullanılarak masaj yapmak kan dolaşımını arttırarak saçın büyümesini hızlandırabilir. Aynı zamanda kafa derisinin nemlenerek beslenmesine yardımcı olur.

Related Articles

Saç Kuruluğu Neden Olur? Nasıl Önlenir?

[email protected]

Saç İçin Yumurta Sarısı Ne İşe Yarar?

[email protected]

Yaşlanmanın Saç Üzerindeki Etkisi Nedir?

[email protected]

Yorum Yap