Yaşlanmanın Saç Üzerindeki Etkisi Nedir?

Gri saç, ince saç, şeffaf saç derisi, aşırı saç dökülmesi, azalan saç çizgisi… Yaşlanmak her zaman çekici gelmiyor, değil mi? Vücudunuz gibi saçlar da yaşla birlikte değişikliklere uğrar. Vücudunuz, cildiniz ve saçınız, yaşlandıkça daha fazla dikkat gerektiren şeyler arasındadır. Bu yazımızda yaşlanmanın saçınız üzerindeki etkisi, saç inceltme ve saç dökülmesi ile ilişkisi ve yapmanız gerekenleri ele aldık. İşte yaşlanmanın saç sağlığı üzerindeki etkileri….

Saçın yaşlanması en sık saç renginde, dokusunda, kalınlığında ve uzunluğunda bir değişiklik olarak gözlemlenebilir.

Saç renginde değişiklik

Yaşlanmanın en yaygın bilinen belirtisi saçların beyazlamasıdır. Bu, saç köklerinin melanin üretimindeki azalma nedeniyle olur. Yaşlandıkça saç rengindeki değişim doğal bir süreç olarak kabul edilmektedir. Yaşla birlikte, foliküller daha az melanin üretir ve bu da saç renginin giderek daha açık hale gelmesine ve sonunda gri/beyaza dönmesine neden olur. Bu değişiklik yüz ve vücut kıllarına da meydana gelmektedir.

Grileşme büyük ölçüde genleriniz tarafından belirlenir. Ayrıca beslenme eksikliği, önemli hastalıklar veya belirli tıbbi durumlar, zihinsel stres, sigara içmek, hatalı beslenme, aşırı saç kurutma makinesi ve belirli saç şekillendirme ürünleri kullanımı ve sert kimyasallara, toksinlere ve kirleticilere maruz kalma gibi diğer yaşam tarzı seçimleride grileşmenin başlıca nedenleridir. Bunların tümü, melanin üreten hücrelere, melanositlere zarar vererek grileşmeyi tetikleyebilir. Yaşlandıkça, bu faktörlerin bazıları sizi daha fazla etkiler ve normalde oldukça doğal olan grileşme sürecini ağırlaştırır.

Doku ve dayanıklılıkta değişiklik

Yağ bezleri yaşlandıkça daha az sebum üretir ve bu da saçların daha kuru ve pürüzlü bir yapıya sahip olmasına neden olur. Saçınızın en dış tabakası olan kütikül giderek daha kırılgan hale gelir. Yaşlandıkça meydana gelen keratin seviyelerindeki azalma, saçınızı daha zayıf ve mat hale getirir. Saçınız esnekliğini kaybederek kırılmaya meyilli hale gelir.

Saç incelmesi ve saç dökülmesi

Saç büyüme döngüsü sırasında saçınız incelir ve Telojen fazında dökülür. Daha sonra yeni saçlar oluşur ve dökülen saçların yerini alır. Yaşlandıkça, doğal olarak, yeni saçların dökülen saçların yerini alma hızı yavaşlar. Yaşlandıkça, her saç dinlenme evresinde daha fazla zaman harcar, bu da saçınızı büyüme hızından daha hızlı döktüğünüz anlamına gelir. Ayrıca saç köklerinin de yaşla birlikte boyutlarının azaldığı bilinmektedir.

Saç incelmesi ve saç dökülmesi ile kendi başınıza mücadele etmeniz için önerdiğimiz bazı temel ipuçları:

Stres Yönetimi

Stres, saç ve saç derisi endişelerini artıran en yaygın nedendir. Stresi yönetmenin ve azaltmanın yollarını bulmanız son derece önemlidir. Meditasyon, yoga, zumba, dans, koşma veya müzik dinleme gibi aktiviteler stres yönetimine yardımcı olabilir.

Sağlıklı beslenin ve bol su için

Daha önceki yazılarımızda beslenmenin saç sağlığı üzerindeki etkileri hakkında defalarca bahsetmiştik. YUnutmayın, siz ne yerseniz saçlarınız o olacaktır! Yeterli su içmek ve saçınızı nemli tutmak da çok önemlidir. Dehidrasyon vücudunuza ve saçınıza zarar verebilir. Vücudunuzu nemli tutmak, yaşla birlikte ortaya çıkan saç derisi ve saç kuruluğu ile mücadele etmenin iyi bir yoludur.

Düzenli egzersiz

Egzersiz, vücudunuzun endorfin adı verilen ve genellikle mutlu hormonlar olarak bilinen kimyasalları serbest bırakmasını sağlar. Bu, zihninizin stresten uzak kalmasına ve vücudunuzun çevik, aktif, metabolizma konusunda iyi olmasına yardımcı olur ve böylece saçlarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Saç takviyeleri

Yaşlandıkça beslenme gereksinimleriniz değişir. Hormonal değişikliklerde olduğu gibi vücudunuzun emilim kapasitesi de değişir. Diyetinizin size gerekli beslenmeyi sağlayıp sağlamadığına, doğru besinlerin akışınızda emilip emilmediğine ve bunun sonucunda saçınıza ulaşıp ulaşmadığına daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

Related Articles

Stres Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Varis Nedir, Varisten Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

[email protected]

Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

[email protected]

Yorum Yap