Yağlı Cilt Bakımı ve Sivilceli Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yağlı cilt bakımı nasıl yapılır

Yağlı cilt bakımı, diğer cilt tiplerine göre daha fazla hassasiyet gerektirir. Bu yüzden yağlı cilt ya da sivilceli cilt bakımında dikkat edilmesi gereken hususlara uyulması gerekir.

Ergenlikten itibaren değişen vücudumuzun yanı sıra sivilce ve yağlı cilt problemleriyle sıkça karşılaşmışızdır. Dengesiz beslenmenin yanı sıra doğru bilinen yanlış yöntemlerin sonucunda derimiz büyük bir deformasyona maruz kalabilmektedir.

Yağlı cilt bakımı

Bunların sonucunda ise kendini beğenmeme, başkalarıyla kıyaslama, hatta sosyal hayattan kendini soyutlama gibi olumsuz sonuçlar yaşanabiliyor.

Oysa bir uzman desteği alarak bu istenmeyen sorunları en aza indirmek mümkün… Dermatoloji uzmanı Dr. Zennure TAKÇI’nın tavsiyelerini bu yazınımıza aldık. Bilgi birikimiyle sizlere faydası olacağını düşünüyoruz…

Yağlı ve Sivilceli Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

İdeal cilt temizliği güne iki defa yapılan cilt temizliğidir. Cilt temizliğindeki amaç deri yüzeyinde özellikle gözeneklerdeki yağ, kir, ter, bakteri ve ölü deri atıklarından arındırmaktır.

Cilt temizliği yapılırken dikkatli bir temizlik yapılmalıdır. Yani deri tahriş etmemeye, deriyi kurutmamaya da özen gösterilmelidir.

Cilt yapısı yağlı ya da cilt üzerinde sivilcenin sık olması durumunda, kesinlikle sıcak su ile yıkama, aşırı temizlik, aşırı köpük kullanımı, fırçalama ya da keseleme gibi yanlış uygulamalardan kaçınılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Cilt Lekeleri Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Aşırı ve saldırgan yapılan deri temizliği, deri üzerindeki yağ tabakasını dengesiz bir şekilde ortadan kaldırır. Buna reaksiyon olarak deri altındaki yağ bezlerini daha fazla yağ tabakası sentezlemesine neden olur. Böylelikle deri yüzeyi daha parlak ve daha yağlı bir görünüme sebep olur.

Yağlı cilt temizliğini fazlalığı durumunda, deri yüzeyini tahriş eder PH dengesini bozar. Bu sonuçlar bakteri dengesini olumsuz etkiler ve aksine deri tabakasının daha fazla sivilcelenmesine neden olur.

Yağlı ve Sivilceli Cilt Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. Deri temizlenmeden önce eller iyice yıkanmalıdır. Deri temizliğinde cilde hassas ve nazik davranılmalıdır.
  2. Yağlı ciltlere uygun temizleyiciler yağsız, alkol oranı düşük, ürünün PH derinin PH ile uyum içinde olmalıdır.
  3. Ayrıca sabun ve sabun ürünlerinin asla yağlı cilt tiplerinde kullanılmamalıdır. Sabunlar alkali yapıdadır. Cilt PH bozar, cildi tahriş eder, cildi ciddi bir şekilde kurutur, aksine deriyi daha çok yağlandırdığı gibi aşırı sivilcelenmeye de sebep olurlar.
  4. Yağlı cilt temizliğinde ılık su kullanılmalıdır ve bunun yanında cilt tipine uygun köpürücü bir madde kullanılmalıdır.

Cildin yıkanmasından sonra nazik bir şekilde cilt tampon yöntemiyle yumuşak bir havluyla kurulanmalıdır. Geriye kalan jel artıkları ve kir artıklarını arındırmak için tonik uygulanması yapılabilir.

Toniklerin Yağlı ve Sivilceli Cilde Faydası Nedir?

Tonikler,  gözenekleri sıkılaştırır, cildi daha sıkı ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Tonik seçiminde alkol oranının % 20 ‘den fazla olmaması gerekir.  Yüksek alkol içeriği gözenekleri aşırı sıkıştırarak siyah nokta oluşumuna neden olabilir.

Yağlı ve Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Krem Seçimi

Yağlı cildin temizliğinden sonra elbette uygun bir krem seçimi de önem arz eder. Krem seçerken yağsız içerikte olmasına, akıcı jel, ya da losyon kıvamında olmasına dikkat etmekte fayda vardır.

Derinin sebumunu dengeleyen ve gözeneklerin tıkanmasını engelleyen kremleri piyasada bol bulunmaktadır. Burada mühim olan bilinçli tüketici olarak nelere dikkat etmek gerekir.

İyi cilt bakımı siyah nokta oluşumunu engellediği için uzun vadede akne tedavisinin başarısını artırır ve tedaviye uyumu önemli bir şekilde etkiler.

İlginizi Çekebilir: Onarıcı ve Leke Giderici Krem

Yağlı Ciltler İçin Evde Maske Nasıl Yapılır?

Evde yağlı cilt bakımı yapmak için uygulayabileceğiniz bazı cilt maskeleri bulunmaktadır. Yağlı ciltler için evde hazırlayabileceğiniz maskeler ile ilgili yaptığımız değerlendirmeleri sizlere sunuyoruz.

1- Yumurta Akı ve Limon Maskesi

Bir adet yumurta akı ile bir adet taze sıkılmış limonu iyice karıştıralım. Daha sonra yağlı cilde sürüp kurumasını bekleyin. Ilık suyla kuruladıktan sonra yumuşak bir havluyla tampon yapar gibi kurulayın.

2- Badem Maskesi

3 çay kaşığı ince öğütülmüş badem ile 2 yemek kaşığı doğal balı iyice karıştırıp yağlı cilde dairesel hareketlerle uygulayın. Ilık suyla yıkayın, yüzünüzü kuruladıktan sonra yumuşak bir havluyla tampon yapar gibi kurulayın.

3- Domates Maskesi

1 tatlı kaşığı toz şeker ile domatesin etiyle buluşturun. Yağlı cilde dairesel hareketler uygulayın. Beş dakika boyunca maskeyi bekletin. Daha sonra ılık suyla yıkayın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra yumuşak bir havluyla tampon yapar gibi kurulayın.

Editörün Önerisi

Cildinize bakım yaparken kısa sürede etkili sonuçlar görmenizi sağlayan Uraw Anti Aging Yüz Serum Seti’ni kullanmanızı öneririz.

Facial serum aloevera hemomil set
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Related Articles

Saç Kırıkları Neden Oluşur? Saçlar Neden Kırılır?

[email protected]

Saç Büyümesine Yardımcı Olan En İyi Evde Bakım Önerileri

[email protected]

Nane Yağı Saça Faydalı mı?

[email protected]

Yorum Yap