Varis Nedir, Varisten Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Varis nedir nasıl geçer

Varis bir toplardamar hastalığıdır. Çoğunlukla kadınlarda görülse de erkeklerde de varis şikâyetleri az değildir. Varis çoğunlukla bacak bölgesinde görülmektedir. Bu hastalık kılcal düzeydeki damarlardan başlayıp, varis yaralamaları ve varis kanamamalarına kadar şikâyet edilen bir rahatsızlıktır.

Varis sadece görünür küçük damarlardan ibaret değildir. Ayrıca bu damarların altında yatan toplardamar yetersizliği denilen bir hadise de gerçekleşebilir.

Varis nedir

Varis hastalığı eskiden toplum da çokça önemsenmeyen göz ardı edilen bir rahatsızlıktır. Artık bu hastalığın erkenden tedavi edilmesi gerektiği zamanla anlaşılmıştır. Varis rahatsızlığının erken tedavi edilmemesi durumunda, çok ciddi sonuçlara gidileceği görülmüştür.

Varis İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Vücudumuzda oluşan varisleri dışardan bakıldığında görüle bilirliği vardır. Bacaklarda ağrı ve şişlikler, kaşıntılar, akçama doğru gittikçe artan yorgunluk hissi, bacaklarda dolgunluk hissi, geceleri yanmalar gibi varis şikâyetleri olmaktadır.

Yukarıda saymış olduğumuz şikâyetleri ara ara ya da sık aralarla yaşıyorsanız mutla geciktirmeden doktora başvurmanızda sizin adınıza iyi olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Yağlı Cilt Bakımı ve Sivilceli Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Varis İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Varis hastalığı, cerrahi ve cerrahi olmayan her türlü bütün ameliyatsız her türlü fileboloji biliminin konusudur. Bu bilim kalp ve damar cerrahisi uzmanları tarafından ülkemizde gerçekleşmektedir.  Bacak ağrısı ve yukarıda saymış olduğumuz herhangi bir şikâyet durumunda kalp ve damar cerrahisi uzmanına başvurarak hastalığın erken tanısının olmasında fayda vardır.

Varisi Oluşturan Toplardamarlar Nedir?

Toplardamarlar atardamarlar tarafından vücudumuza getirilen besleyici atardamar kanının kullanan organlardan kalan, atık diyebileceğimiz yani kirli kan olarak adlandırabileceğimiz kanı oksijeni azalmış kanı, kalbe tekrar taşıyan damarlardır. Taşıyıcı olan bu damarların hayati öneme sahip olduğunu unutmayın.

Kirli kanın temizliği için yer çekiminin tersi yönünde, akciğerlere ve kalbe bacaklarımızdaki toplardamarlar taşır. Eğer kirli kan kalbe doğru etkili bir şekilde hareket edemezse, toplardamar içinde kan birikmeye başlar.

Artan basınçla toplardamar genişler, içindeki kapakçıklar fonksiyonlarını kaybeder. Bu durumun sonucu olarak genişlemiş, boyları uzayarak kıvrıntılı varisli damarlar oluşur.

Kaç Çeşit Varis Vardır?

Varis çeşitleri, üç farklı başlık altında incelenmektedir ve uzman doktorların tedavi yöntemlerinde uyguladıkları tedaviler, varis çeşitlerine göre belirlenmektedir.

Üç çeşit varis yapısı vardır. Bunlar;

  1. Saç kılı inceliğinde olan kılcal olarak adlandırılan varisler.
  2. cilten hafif çıkıntı yapan orta boy varisler.
  3. Ciltten bariz olarak çıkıntı yapan büyük varisler

Varis Ağrısı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bacaklarda varis ağrısı çeken hastaların, bacaklarını biraz daha yukarı kaldırarak daha rahat etmeye çalışmalıdırlar. Özellikle kapakçık yetersizliği zemininde oluşan varislerde, Kanın kalbe geri dönüşünü kolaylaştırmak adına,  bacağı kalp seviyesinin üzerine getirilmesi sağlanmalıdır. Böylece bacakta birikmiş kanın, kalbe geri dönüşü bu pozisyonda sağlanmış olacaktır.

Varis Çorabı Nedir, Ne İşe Yarar?

Varis çorabı bilinen çoraplardan farklıdır. Varis çorapları bacakları daha yüksek basınçla sarar. Gerek istirahat halinde, gerek çalışırken dışardan uygulanan bu basınç toplardamarlardaki göllenmeyi ve buna bağlı olarak gelişen ödem ve sızlanma gibi şikâyetleri azalmaya ciddi anlamda yardımcı olur.

Varis Çorabı Sağlıklı Olanlar da Giyebilir mi?

Varis çorapları, sağlıklı bireylerinde rahatlıkla giyebileceği, giyilmesi gereken bir çoraptır. Varis çorapları, uzun süre ayakta kalan bireylerin giymesi durumunda gün sonunda ağrılarını azaltacaktır.

Varis Oluşumunu Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Varis oluşumu daha çok kişilerin yaşam kalitesinden dolayı meydana gelen bir rahatsızlıktır. Uzmanların da görüşlerini aldığımız bu konuda yapılması gerekenler şunlardır;
  2. Varisi olanlar, ya da ailesinde varis olanlar mutlaka kilo almamaya çalışmalıdır.
  3. Uzun süre ayakta kalamamaya çalışın, uzun süre ayakta kalınması durumunda ayak bileğindeki kan miktarı, varisi artırma ve genişletme riski fazladır.
  4. Hareketsiz kalmamaya çalışın genel sağlık kuralı için geçer olan egzersizleri yapmaya çalışın.
  5. Sıcakta kalmamaya çalışın. Fazla sıcakta kalmak, hamam, sauna ve ya kumsalda sıcakta kalmak gibi durumlar varise neden olabilir.
  6. Mümkün olduğunca babet gibi tam zeminli ve topuklu ayakkabılardan uzak durun. İki parmaklı topuklar en ideal olanıdır.

Varis Oluşumu İçin Ürün Önerisi

Varis, sık karşılaşılan bir rahatsızlık olduğu için buna karşı piyasada çok sayıda varis karşıtı bakım serumları bulunmaktadır. Ancak varis oluşumuna karşı etkili bir serum seçmek istiyorsanız öncelikle içeriğine bakmanız ve kullanıcı yorumlarının ne yönde olduğunu incelemeniz gerekir.

Uraw Kozmetik’in en başarılı ürünleri arasında yer alan Anti-Varis Serumu, tamamen doğal bitki özlerinden elde edilmiş bir serum olup vücudun toksin işlemlerini destekleyen vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiştir.

Anti-Varis serumu, iltihabı azaltmaya ve varisli damarların neden olduğu ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır. Kullanıcıların da olumlu görüş bildirdikleri serum ile yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Anti varis serumu
Sipariş vermek için tıklayın

Related Articles

Nane Yağı Saça Faydalı mı?

[email protected]

Yumurtanın Saç Sağlığına Faydası | Doğal Saç Bakımı

[email protected]

Derhal Bırakmanız Gereken 5 Yaygın Saç Bakım Hatası

[email protected]

Yorum Yap