Uzman İpuçları: Saç Kırılması Nasıl Önlenir?

Dış güzelliğini denildiğinde birçok insanın en çok önem verdiği şey şüphesiz saçlarımızdır. Durum her ne kadar böyle olursa olsun hepimiz güzelliğin içte olduğunu biliyoruz. Biliyoruz ki bu her zaman yeterli bir cevap olmuyor. Her kadın ve erkek birey saçlarının dışarıdan daha güçlü ve doğal bir görünüme sahip olmasını istiyor! Peki ya saçlarımız dışarıdan iyi görünmüyorsa? Öyleyse saçlarınızın neden iyi görünmediğini bulmak, kalıcı bir doğal görünümün ilk adımı olacak!

Saç Kırılması Nedir?

Her şeyden önce, birçok kişi bölünmüş saç uçlarıyla kırılan saçların aynı olduğunu düşünmektedir. Bilinenin aksine bu tamamen yanlış bir algıdan ibarettir çünkü bölünmüş saç uçları, uçlarının hasar gördüğü, çatlamaya başladığı ve sonuçta yıpranmış saçlar anlamına gelmektedir. Öte yandan saç kırılması ise daha belirgin yapısal hasara işaret etmektedir. Bu durum saçın kısmen kırıldığını veya kırıldığını gösteren küçük beyaz noktalar ile kendini göstermektedir. Bu kırıklar sadece uçlarda değil, saçın herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir ve genel olarak saça kırılgan ve saman benzeri bir görünüm vermektedir.

Kırık ve Yıpranmış Saçların Nedenleri

Saç kırıkları ve yıpranmış saç oluşumlarının temel sebebi, saçlara yüksek ısı vermek, saçın yapısını bozan kimyasal maddeler kullanmak, yanlış tarak seçimi, yanlış beslenme olarak tanımlanmaktadır. Genellikle dış etkenlere bağlı olarak meydana gelen saç kırıkları ve yıpranmaları, çevresel faktörlere ek olarak stres, sıkıntı ve üzüntüye bağlı olarak da yıpranabilir. Saçlarınızın neden kırıldığını öğrendikten sonra saç kırılmalarını nasıl önleyeceğiniz konusunda harekete geçebilirsiniz. Saç kırılmasının başlıca nedenleri:

  • Aşırı veya yanlış fırçalama,
  • Yanlış tarak seçimi,
  • Sıklıkla boyama işlemleri,
  • Kalıcı dalga gibi kimyasal işlemler,
  • Yüksek ısıda saç maşası, saç kurutma makinesi veya şekillendirici demir kullanımı sebep olmaktadır.

Saç Kırılması Nasıl Önlenir?

Genellikle saçlar açıldıktan sonra onarılması mümkün değildir ancak yüzeysel hasarın giderilmesi ve saç kırıklarının önlenmesi için bir takım bakım uygulamaları son derece etkili bir çözüm olmaktadır. Saç kırıklarını önlemenin en etkili yolları:

1. Yıpranmış saç uçlarını önlemek için 6 ile 8 hafta aralıklarla uçlarını kırpın. Kırpılan uçların temizlenmesi, saçın taze ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

2. Saç kırıklarını önlemek için saçlarınızı nemlendirin. Saçlarınızı saç ucu sıvıları ve saç yağları ile kolayca nemlendirebilir, kökten uca besleyebilirsiniz.

3. Saçlarınıza belirli aralıklarla keratin bakımı yaptırın. Bu işlem sonrasında elastik proteinler saçlarınızın yeniden oluşmasına yardımcı olur. Sonuç olarak pürüzsüz ve esnek güçlü bir saçlara sahip olabilirsiniz.

4. Saçlarınızın daha güçlü ve doğal bir görünüme kavuşması için saç maskesi yapın. Saç maskesi, saçlarınızın tekrardan sağlıklı ve esnek hale getiren, kırılmayı önleyici aktif onarım bileşenleri içermektedir.

5. Saçlarınız için her daim doğal şampuan kullanmaya özen gösterin. Özellikle keratin içeren keratin şampuanları ve durulamaları düzenli uygulandığında saç kırıklarını önlemektedir.

6. Duş sonrası ıslak saçınızı kurulamak için havluyla ovalamayın. Su ile şişen saçlar buı işlem sonrasında daha kolay kırılmaktadır. Saçlarınızdaki kırılmaları azalmak için sürtünmeyi azaltacak ipek kumaşlar kullanmanız daha etkili olacaktır.

7. Kırılmaları durdurmak için iyon teknolojisine sahip saç kurutma makineleri tercih edin. Bu teknolojiye sahip saç kurutma makineleri saçtaki su moleküllerini daha küçük parçalara ayırarak saçın daha parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Related Articles

Kadın Tipi Saç Dökülmesi (Androjenik Alopesi) Nedir?

[email protected]

Saç Boyatmak Zararlı mı? Saçınızı Boyatmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

[email protected]

Kepek Neden Olur? Kepekten Nasıl Kurtulunur?

[email protected]

Yorum Yap