Stres Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Stres ne yazık ki birçok hastalığı tetikleyebilen genel bir sorun! Muhtemelen hemen herkesin hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelen bu sorun, yaşam tarzınızda yapacağınız basit değişiklikler ve aktivitelerle kolayca en aza indirgenebilir. Stres bizi çeşitli şekillerde etkiler ve saç dökülmesi çok belirgin somut yan etkilerden biridir. Stres nedeniyle dökülen saçlar, zamanında tespit edilip tedavi edilirse geri kazanılabilir. Bu yazımızda strese bağlı saç dökülmesinin nasıl meydana geldiğini ve nasıl kontrol altına alınabileceğini açıkladık.

Stres saçınızı nasıl etkiler?

Kronik stres saç büyüme döngüsünü etkilemektedir. Bildiğiniz gibi, her saç teli, anagen, katagen ve telojen olmak üzere üç aşamadan oluşan bir büyüme döngüsünden geçer. Herhangi bir zamanda, her bir saç teli döngünün farklı bir aşamasında olabilir. Kronik stres, saç köklerini normal süreden daha uzun süre dinlenme evresine iter. Bu durum saçın olması gerektiği şekilde üretilemeyeceği anlamına gelmektedir. Zamanla, siz duş alırken, tararken veya sadece ellerinizi saçlarınızda gezdirirken saçlarınız incelir ve daha kolay dökülür!

Stresin tetiklediği durumlar neler?

Stres, doğası gereği fiziksel veya duygusal olabilir. Bunların her ikisinin de saç büyüme döngüsü üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir. Öte yandan fiziksel stres, vücudunuzun karşı karşıya olduğu bir travma veya kronik hastalık olabilir. Burada, tipik olarak stres tarafından tetiklenen bazı saçla ilgili durumları sıraladık.

Alopesi Areata

Bu, saç köklerinin vücudun bağışıklık sistemi tarafından saldırıya uğradığı ve saç dökülmesine neden olduğu bir oto-bağışıklık bozukluğudur. Saç derisinde kel yamalar veya lekelere yol açar. Alopesi Areata , noktasal kellik olarak da bilinir.

Trikotilomani

Bu nadir görülen bir durumdur. Tekrarlayan saç yolma bozukluğu ile karakterize, ayrıca gözle görülür saç dökülmesine neden olan bir dürtü kontrol rahatsızlığıdır. Aşırı strese tepki olarak, kişi sürekli olarak saçını çeker veya büker, bazen de saçı tamamen kopartabilir. Öte yandan bu durum özellikle hipertansiyon, depresyon ve hatta madde bağımlılığı olan kişilerde görülür. Doğası gereği endişeli ve gergin ve hatta içe dönük olan bireylerin saç yolma alışkanlığından muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.

Telogen Effluvium

Telogen Effluvium, tetikleyicilerinden biri stres olan çok yaygın bir durumdur. Kadınlarda geçici saç dökülmesinin belki de en yaygın şeklidir. Saç derisinin incelmesi ve saç dökülmesi ile karakterizedir. Saçlar uzun süre telogen fazındayken meydana gelen saç dökülmesine Telogen Effluvium denir . Bu durumda anajen fazı yavaşlar ve daha az folikülü bir sonraki aşamaya iter.

Strese bağlı saç dökülmesi geri döndürülebilir mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, buradaki iyi haber, strese bağlı olarak meydana gelen saç dökülmesinin geri dönüşümlü olmasıdır. Yani gerekli önlemler ve bakımlar yapıldığı taktirde saçlarınıza yeniden kavuşabilirsiniz. Her şeyden önce stresle nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmeniz gerekmektedir.

Dengeli bir diyet ve zamanında uyku alışkanlıkları ile sağlıklı bir yaşam tarzını günlük yaşamınıza oturmanız gerekmektedir. Saçınızın uzamasını hızlandırmak ve stres nedeniyle dökülmesini daha da önlemek için doktorunuza danışmadan asla ilaç kullanmayın. Kafa derinizi rahatlatmak için rutin olarak rahatlatıcı bir yağ masajı yapabilirsiniz. Öte yandan sizi motive eden ve cesaretlendiren insanlarla birlikte kalın. Bu, hayatınızda iyimserlik sağlayacaktır.

Related Articles

Aloe Veranın Saça Faydaları: Saç Büyümesine Nasıl Yardımcı Olur?

[email protected]

Saç Büyümesine Yardımcı Olan En İyi Evde Bakım Önerileri

[email protected]

Yumurtanın Saç Sağlığına Faydası | Doğal Saç Bakımı

[email protected]

Yorum Yap