Sedef Hastalığı İçin 8 Doğal Çözüm

Sedef hastalığından muzdaripseniz , yalnız değilsiniz. Dünya genelinde yaklaşık 100 milyondan fazla insan sedef hastalığıyla mücadele ediyor. Sedef hastalığı; eller, dudaklar, ağız, ayaklar, kulaklar, kafa derisi, tırnaklar, dirsekler ve göz kapakları gibi vücudunuzun farklı bölgelerinde kuru ve pürüzlü bir cilde neden olur. Bu alanlar şiddetli olduğunda kaşıntılı, ağrılı ve düpedüz rahatsız edici olabilir.

Sedef hastalığının tedavisi yoktur ve semptomlarınızı yönetmenin ve kontrol etmenin en iyi yolu, iltihabı yatıştırmak, ağrı ve kaşıntıyı hafifletmek ve psoriatik cildin kızarıklığını azaltmak için ilaçlar ve diğer tedavi seçeneklerini önerebilecek bir doktora görünmektir. Bununla birlikte, rahatlama için daha bütünsel bir yaklaşım arıyorsanız, bu arada semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek bir dizi doğal çözüm vardır.

1. Elma Sirkesi

Özellikle kafa derisi sedef hastalığınız varsa, duşunuzun yakınında bir şişe elma sirkesi bulundurun. Bu, bir aydan kısa sürede olumlu sonuçlar getirebilecek ucuz bir tedavidir. Uygulamanın birkaç yolu vardır. Doğrudan saç derisine uygulayabilir ve kuruduktan sonra iyice durulayabilirsiniz. Saç derinizi yakıyormuş gibi hissediyorsanız, eşit miktarda su ile seyreltin ve ardından uygulayın. Cildiniz çatlamışsa bu seçeneği kullanmaktan kaçının çünkü bu aşırı derecede tahriş edici ve rahatsız edici olacaktır.

2. Tuz

Sıcak su banyosuna Epsom veya Ölü Deniz tuzları ekleyin . Bu karışımda en az 15 dakika bekletmek sadece kaşıntılı cildi yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda sedef hastalığına bağlı pullu cildin dökülmesine de yardımcı olur.

3. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı kullanmak antiseptik özellikleri nedeniyle etkili bir doğal çare olabilir, ancak şimdiye kadar bu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Saç derinizde sedef hastalığı varsa, bu yağı içeren bir şampuan arayın. Alerjik olmadığınızdan emin olmak için önce cildinizin küçük bir bölgesinde test edin.

4. Bitkisel Kremler

Hafif ve orta dereceli sedef hastalığını hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilen farklı bitki ve bitkilerden yapılmış çok sayıda doğal krem vardır . Bunlardan biri, kızarıklığı azaltabilen ve pulları azaltabilen aloe veralı kremlerdir. Yüzde 0,5 aloe ile yapılmış olanı arayın ve etkilenen bölgeye günde birkaç kez uygulayın.

Öte yandan üzüm özlü kremini arayın. Bu bitkinin güçlü antimikrobiyal özellikleri vardır ve etkilenen bölgedeki kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Diğer bir etkili krem ​​ise avokado yağı ve B12 vitamini ile yapılır.

5. Zerdeçal

Zerdeçal, güçlü bir antioksidan ve antiinflamatuar olduğu için genel olarak sağlık üzerindeki faydalı etkileri nedeniyle övülen bir bitkidir. Bunu almak, sedef hastalığı ile ilişkili semptomları en aza indirmeye yardımcı olabilir. Otu doğrudan yiyeceğe ekleyebilir (Hint yemekleri genellikle zerdeçal bakımından zengindir) veya ek olarak alabilirsiniz.

6. Katran

Yapılan araştırmalar kömür katranın kafa derisi sedef hastalığın tedavisinde oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Kömür katranı, hücrelerin iltihaplanmasını durdurduğu gösterilen bir bileşen olan karbazol içerir. Özellikle içeriğinde kömür katranı bulunduran şampuanlar bu ihtiyacın karşılanmasını kolaylaştırmaktadır.

7. Lavanta ve Nergis

Rahatlamanıza yardımcı olan pek çok antimikrobiyal ve anti-enflamatuar ajan olduğu bilinmektedir. Bunlardan en etkilisi de şüphesiz lavanta ve nergis yağıdır. Kullandığınız her bir çorba kaşığı taşıyıcı yağa sadece birkaç damla uçucu yağ eklemeyi unutmayın. Kafa derinize uygulayabileceğiniz potansiyel taşıyıcı yağlar arasında üzüm çekirdeği yağı, avakado yağı ve jojoba yağı tercih edebilirsiniz.

8. Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri, anti-enflamatuar olarak bilir ve balık yağı takviyeleri, bu güzel yağ asitlerinin çoğunu elde etmenin harika bir yoludur.

Related Articles

Çay Ağacı Yağının Saça Faydası Nedir? Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Yumurtanın Saç Sağlığına Faydası | Doğal Saç Bakımı

[email protected]

E Vitamini Saç İçin Neden Önemli? | Faydaları Neler?

[email protected]

Yorum Yap