Saçkıran Hakkında Merak Edilenler

Saçkıran Nedir?

Saçkıran, çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkan bir saç dökülmesi sorunudur. Hastalığa bağlı olarak gelişen döküntüler herhangi bir yara izi bırakmaz yani saç kökü tahrip olmaz. Bu da saçların yeniden çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Öte yandan alopesi areata olarak adlandırılan saçkıran hastalığı, saçta iltihaplanma ve dökülmeye neden olan bir otoimmün durum olarak kabul edilir.

Saç en sık saç derisinde dökülürken, vücudun herhangi bir yerindeki kılları da etkilenebilir. En çok kafa derisini ve tırnakları etkileyen saçkıran hastalığı, bireyin yaşam kalitesini etkileyerek hayat koşullarını zayıflatan bir hastalık değildir.

Kimler Risk Altında?

Saçkıran, her yaşta görülebilen bir hastalık olmasına rağmen biri çocuklukta diğeri yetişkinlikte olmak üzere iki başlangıç ​​seviyesine sahiptir. Diğer otoimmün koşullarda olduğu gibi saçkıran hastalığında da genetik faktörler son derece etkilidir. Öte yandan hastalığa yakalanma riski daha yüksek olan bireyler arasında Tip 1 diyabet, çölyak hastalığı, romatoid artrit, vitiligo, tiroid hastalığı, multipl skleroz ve enflamatuar bağırsak hastalığı yer almaktadır.

Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Saçkıran hastalığına yakalanan bireylerin yarısında görülen saç dökülmeleri yaklaşık 1 yıldan az sürmektedir ve tedavi edilmeksizin yeniden uzamaktadır. Bu hastalar, kendiliğinden yeniden uzayan veya tedavilere hızla yanıt veren tekrarlayan saç dökülmesi atakları yaşayabilir.

Diğer hastalarda ise kendi kendine uzamayan ve farklı tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen daha inatçı bir saçkıran hastalığı görülebilmektedir. Bu tarz vakalar da bireyin kafa derisinde görülen saç dökülmeleri son derece hızlı ve geniş yuvarlaklar şeklindedir. Bazense kafa derisinin tamamında saç dökülmesi görülebileceği gibi vücudun diğer kısımlarında da kıl döküntülerine rastlanabilir.

Saçkıran Belirtileri Nelerdir?

Saçkıran sıklıkla kafa derisinde ani, düz, yuvarlak, tüysüz lekeler olarak ortaya çıkar. Etkilenen bölgeler genellikle ten rengindedir ancak şeftali renginede sahip olabilir. Bazen tüysüz yama içinde dağınık kısa renkli veya beyaz tüyler olabilir.

Saçkıran hastalığında cilt yüzeyinde kızarıklık veya pullanma yoktur. Çocuklarda genellikle kafa derisinde bir ila birkaç küçük yama ile kendini gösterirken bazı durumlarda neredeyse tüm kafa derisini, kaşları, kirpikleri ve vücut kıllarını içeren daha hızlı saç dökülmesi yaşanabilir. Öte yandan çocuklarda gelişmesi durumunda tırnaklarda çukurluklar ve kırmızılıklar görülebilir.

Saçkıran için Hangi Tedavi Seçenekleri Mevcut?

Birçok saçkıran vakası herhangi bir tedavi gerektirmeden yeni saçların uzamasına olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte çoğu hasta saçlarının yeniden uzamasını hızlandırmak için farklı tedavi yöntemlerini denemektedir. Uygulanacak olan tedavi hastanın yaşına, saç dökülmesinin ne kadar yaygın olduğuna, saç dökülmesinin ne kadar süredir olduğuna ve diğer tıbbi sorunlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Eğer ki yukarıda belirtilen saçkıran hastalığının belirtilerine sahipseniz, en yakın cilt doktoruna görünmenizi öneririz. Dermatoloğunuz saçkıran hastalığının teşhis edilmesi durumunda topikal steroidler, steroid enjeksiyonlar, immünoterapi veya bağışıklık sistemi hapları önerebilir.

Related Articles

Jojoba Yağının Saça 5 Mucizevi Faydası

[email protected]

Çay Ağacı Yağının Saça Faydası Nedir? Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Sağlıklı Saç Büyümesi İçin En İyi Meyveler: Saçı Besleyen Meyveler

[email protected]

Yorum Yap