Sağlıklı Saç Büyümesi İçin En İyi Meyveler: Saçı Besleyen Meyveler

Saç sağlığının korunmasında kullandığınız saç bakım ürünleri, aldığınız önlemler ve takviyeler kadar beslenmenizin de son derece büyük bir role sahip olduğunu biliyor musunuz? Yani yediğiniz besinler saçınızın sağlığını etkileyebilir! Özellikle saç büyümesini teşvik eden besinler hakkında bilgi sahibi misiniz? Aslında saç büyümesini teşvik eden birden çok besin bulunmaktadır. Bunlar arasında biotin : saçın büyümesine ve güçlenmesine yardımcı olabilecek B vitaminiyken D vitamini : hareketsiz hale gelen saç köklerini uyarmaya yardımcı olabilir. Öte yandan E vitamini : güçlü antioksidan aktivitesi sayesinde saç derisindeki alopesi ile ilişkili olduğu bilinen oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca C vitamini : vücudunuzun demiri emmesini kolaylaştırır ve Omega-3 yağ asitleri : anti-enflamatuar etkileri sayesinde saç dökülmesine neden olan herhangi bir iltihaplanmaya karşı sizi korur. Peki öyleyse sağlıklı saç büyümesine yardımcı olan meyvelere göz atabiliriz. İşte saçı besleyen ve kafa derisi sağlığını koruyan meyveler…

1. Elma: Saça Hacim Kazandırır

“Günde bir elma sizi doktordan uzak tutar” atasözünü muhtemelen hepimiz duymuşuzdur. Bu doğru! Çünkü elma antioksidan özelliği olan karotenler, fitosterollerden, flavanodiler, çözünebilir posa pektin de dahil olmak üzere eşsiz bir C vitamini kaynağıdır. Peki elmanın saç sağlığına faydaları neler diye soracaksınız.

Elma, saç köklerindeki keratin üretimini artırmasının yanı sıra aynı zamanda saçınızı güçlü, pürüzsüz, parlak ve dolgun gösterme özelliğene sahiptir. Elmanın tüm bu saça faydalarının yanı sıra kolesterol seviyelerinde azalma, asit reflüsü ve pankreasınızın korunması da yer almaktadır.

2. Çilek: Saç Dökülmesini Önler

Birçoğumuzun asla hayır diyemeyeceği meyveler arasında yer alan çilek, mükemmel bir C vitamini kaynağıdır ve saç büyümesini desteklerken demir emilimini teşvik eder. Tüm bunların yanında çileği beslenmenize dahil etmenin en önemli sağlık yararlarından biri, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan B5 vitamini ile dolu olmasıdır.

Çileğin saç sağlığı üzerinde ki etkilerine dair yapılan bir çalışma bu eşsiz lezzetin özellikle saç dökülmesi tedavisine son derece etkili olabileceğini göstermiştir. B5 vitamini, saçları onarmak ve yeniden oluşturmak için son derece etkilidir.

3. Papaya: Saç Dökülmesini Önler

Ülkemizde tropikal meyve sınıfında yer alan papaya, özellikle saç dökülmesini azaltması ve kepeği kontrol etmesiyle uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Günümüzde birçok farklı saç bakım ürününün de içerisinde kullanılan papaya, özellikle saç maskelerinde saç derisini nemlendirmek ve beslemek için yaygın olarak kullanılan bir bileşendir.

Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi (National Library of Medicine) tarafından 2012’de yapılan bir araştırma, papayadaki A vitamini içeriğinin saçı besleyip koruyabildiğini göstermiştir. Meyve, doğal bir saç kremi olarak çalışır ve ayrıca kafa derinizi sağlıklı tutan mantar önleyici özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca 2018 yılında yapılan başka bir çalışma da papayaların saç büyümesini artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

4. Avokado: Saç Köklerini Besler

Saç bakım ürünlerinin vazgeçilmez doğal bileşenleri arasında yer alan avokado, saçı derinlemesine besleme özelliğyle saç bakım uzmanları tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Son derece besleyici özelliğinin yanı sıra aynı zamanda saçları güçlendirme ve saç büyümesini teşvik etmesiyle bilinen bu yağlı meyve özellikle kafa derisi sağlığının korunmasına destek olmaktadır.

Yapılan araştırmalar neticesinde yaklaşık 50 gram ağırlığa orta boya sahip bir avokadonun üçte biri 80 kaloriye sahiptir ve yaklaşık 20 vitamin ve mineral içermektedir. C vitamini, demir ve biotin dahil birçok yararlı vitamin ve minerale sahip olan avokado aynı zamanda sağlıklı yağlar açısında da oldukça zengindir. Bu besinler saçın daha parlak, daha güçlü ve daha yumuşak bir hal almasına yardımcı olur.

5. Üzüm: Saç Dökülmesini Önler

Ülkemizin en sevilen meyveleri arasında yer alan siyah üzüm, antibakteriyel, antioksidan, antiinflamatuar, antikarsinojenik özelliklere sahip olmasıyla bilinmektedir. Daha çok kan yapmasıyla bilinen üzümün saç sağlığına faydalarını biliyor musunuz? Hem meyvesi hem de çekirdeğinin saç dökülmesini önlediği bilinen bu eşsiz meyve saç sağlığının korunmasına büyük ölçüde katkı sağlıyor.

Üzüm çekirdeğinden elde edilen OPC, saç dökülmesine neden olan bir hormon olan dihidrotestosteron üretimine müdahale ederek saç dökülmesini önler. OPC’nin ayrıca saç köklerinin büyümesini teşvik ettiği bilinmektedir. Elbette saç derinizi sağlıklı tutmak önemlidir, ancak diyetinize de dikkat etmeniz önemlidir. Bu sayede kuru, kıvırcık, pürüzsüz veya ipeksi saçlara sahip olabilirsiniz.

Related Articles

Kepeklenme Problemini Arttıran Nedenler

[email protected]

Zeytinyağı: Yumuşak Saçların Sırrı | Doğal Saç Bakımı

[email protected]

Evde 5 Kolay Yöntemler Bölünmüş Uçlardan Nasıl Kurtulurum?

[email protected]

Yorum Yap