Saç Uzamasına Yardımcı Olan Doğal Yağ Tavsiyeleri

Saçlarını kestirmeye kıyamayanlar, kırıkları olmasına rağmen saçlarını kestirmeyenler veya saçlarını kestirdikten sonra pişman olanlar için doğal yöntemlerle saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olan formülleri araştırdık. Listemizde yer alan uçucu yağlar, yüzyıllardır insanların cilt ve saç tedavisinde sıklıkla kullandığı yöntemler arasında yer alıyor. Hem doğal hem ekonomik esansiyel yağ önerileri sayesinde daha uzun, daha parlak, daha güçlü ve daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. İşte saç uzatan 5 bitkisel yağ tavsiyesi:

1. Sedir Ağacı Yağı

Sedir ağacı yağı, saç derisini uyarır ve kan dolaşımını arttırır. Böylelikle kuru ve pullanan saç derisini ve kırılgan saçları azaltır. Öte yandan sedir ağacı yağı saç derisindeki yağ üreten bezlerin daha sağlıklı saç telleri çıkartmasına yardımcı olur. Öte yandan yapılan araştırmalar sedir ağacı yağının antifungal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde kepek ve saç dökülmesi problemlerini önlemeye yardımcı olduğunu bilinmektedir.

Saçlarınıza nem kazandırmak ve canlılık katmak için bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ve iki damla sedir ağacını karıştırın. Karışımı saçlarınıza masaj yaparak sürdükten sonra 30 dakika boyunca bekletin.

2. Biberiye Yağı

Biberiye esansiyel yağı, saç büyümesine ve saçın güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Öte yandan bu yağ kan damarlarını genişleterek kafa derisinde ki hücre bölünmesine yardım olarak saç büyümesini uyarır. Böylece biberiye yağı saç foliküllerinin büyümesi için gerekli olan besinleri ve oksijeni sağlamaya yaramaktadır. Ayrıca bu yağ kuru saç derisine sahip bireyler için anti-enflamatuar özelliği sayesinde saç köklerinin nemlenmesine ve kepekten korunmasına yardımcı olur.

Saç tellerinin kalınlaşması için sıklıkla tercih edilen biberiye yağı, duştan sonra günlük kullanımlarla en güzel sonuçları almanıza yardımcı olabilir. Bu mucizevi iksir için saç derinize beş damla biberiye yağını sürmeniz ve duştan sonra masaj yapmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz biberiye yağını şampuanınıza veya saç kreminize de ekleyebilirsiniz.

3. Ylang-Ylang Yağı

Cananga ağacının çiçeklerinden elde edilen ylang ylang esansiyal yağı, saç derisinde ki yağın dengelenmesine yardımcı olarak saç köklerinin güçlenmesine ve saç derisinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Doğal saç kremi özelliği sayesinde kuru saç derisine dahi iyi gelen bu yağ, saçın doğal olarak nemlenmesine ve yağ bezlerinin canlanmasına yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra antiseptik özelliğe sahip olan yang ylang yağı, saç biti tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Antiseptin özelliğe sahip olmasından dolayı diğer uçucu yağlarla karıştırılarak kullanıldığında kafa derisi mantar enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

4. Bergamot Yağı

Bergamot yağı, saç sağlığına katkıda bulunan en popüler uçucu yağlar arasında yer almaktadır. İçeriğinde ki bileşenler sayesinde saçtaki mikroplarları öldürme etkisine sahip olan bu yağ, saçların büyümesini kolaylaştırmaktadır. Öte yandan bergamot yağı, saç bakım ve şekillendirici ürünlerinin kafa derisinde biriktirdiği kimyasalların, kepeğin, kir ve sebumun tahrişe neden olmasını ve saç köklerini tıkamasını engeller. Bununla birlikte harika bir doğal antimikrobiyal ajan olan bergamot esansiyel yağı, kafa derisinde bakteri büyümesini engelleyerek sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanızı kolaylaştırır.

Bergamot yağı kafa derisine sürüldiğünde 12 saat kadar güneş ışığına çıkılmaması önerilmektedir. Bunun nedeni bu yağın cildi güneşe karşı daha hassas hale getirmesidir.

5. Lavanta Yağı

Lavanta esansiyel yağı, tıpkı çay ağacı yağında olduğu gibi antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Öte yandan bu yağ saç köklerini ve foliküllerini bakterilerden uzak tutmaya yardımcı olmaktadır. Lavanta yağının saç sağlığına en önemli faydalarından biri de doğal yatıştırıcı etkiye sahip olmasıdır. Kullanıldığında kafa derisinin rahatlamasına ve stresin azaltmasına yardımcı olmaktadır. Şampuanlara veya saç kremlerine birkaç damla eklenerek kullanılması durumunda zihin sağlığına katkıda bulunduğun bilinmektedir.

Lavanta yağı; saç dökülmesi, incelme, kırılma, kuruluk ve kepek gibi diğer saç sorunlarının giderilmesine de yardımcı olabilmektedir. Tüm bunların yanında bu yağın sinir sistemini yatıştırıcı özelliğinden dolayı depresan kullanan bireylerin almaması önerilmektedir.

Related Articles

Jojoba Yağının Saça 5 Mucizevi Faydası

[email protected]

Kansere Bağlı Saç Dökülmesiyle Nasıl Başa Çıkılır?

[email protected]

Saçlarınızda Yağ Yerine Kullanabileceğiniz 5 Doğal Nemlendirici

[email protected]

Yorum Yap