Saç Sağlığını Destekleyen 6 Bitki Önerisi | Evde Saç Bakımı

Alternatif tıbbın yüzyıllardır saç sağlığında kullandığı en etkili bitkisel tedavi yöntemlerini listeledik. Günlük hayatta birçok yerde karışımıza çıkan ama saça olan faydaları hakkında bilgi sahibi olmadığımız eşsiz bitkileri listeledik. İşte saç sağlığının korunmasına yardımcı olan, saçı büyümeye teşvik eden, kepek ve mantar enfeksiyonlarını önleyen 6 bitkisel çözüm önerisi…

1. Papatya

Papatya, yüzyıllardır saç sağlığı dahil olmak üzere cilt sağlığı ve vücut sağlığına olan faydalarıyla sıklıkla tercih edilen bitki türleri arasında yer almaktadır. Yağ veya çay formunda kullanılan papatya, hem saç hem de kafa derisi sağlığının korunmasında oldukça etkilidir.

Papatyanın Saç Sağlığına Faydası

 • Papatya, saçı güçlendirir ve nemlendirir. Diğer yağlarda olduğu gibi, saç tellerinizdeki nemi hapsetmeye yardımcı olur. Aynı zamanda papatya yağı ve çayı saçların beslenmesine ve güçlenmesine yardımcı olarak sağlıklı uzamasına destek olur.
 • Papatyanın içerisindeki özel formülü sayesinde kepekle mücadelede yardımcı olur.
 • Papatya saça ışıl ışıl bir parlaklık katar.
 • Papatya suyu saçta meydana gelen enfeksiyon ve mantar gibi sorunların en kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.
 • Papatya çayı, ölü hücreleri temizleyerek, biriken yağları ve kafa derisindeki kiri temizleyerek tıkanmış saç köklerini açar. Ayrıca saçınızın uzama hızını artıran metabolizma hızını da artırır.
 • Düzenli olarak papatya kullanımı, ayrık uçları azaltır ve saç tellerini güçlendirerek uzun süre kırılmaları önler.
 • Papatya suyu düzenli olarak kullanıldığında kepek ve kafa derisiyle ilgili diğer sorunları azaltır.
 • Papatya suyu saç kremi olarak kullanıldığında nem tutmaya yardımcı olur.

2. Karakafes Otu

Karakafes otu yaprakları, kökleri ve tümü saç bakımında kullanılabilen eşsiz bir özelliğe sahiptir. Ayrıca bu bitki saç büyümesi için çok önemli bileşenlere sahiptir. Saç büyümesini destekleyen vitaminler, linoleik asit ve omega-6 yağ asidi bakımından oldukça zengindir.

Karakafes Otunun Saç Sağlığına Faydası

 • Karakafes otu tahriş olmuş saç derisini rahatlatır. Saçları kuruluğa ve kırılmaya karşı korur. Bu bitkinin içerisinde yer alan attantoin bileşeni saç kuruluğunu önlemede mükemmel bir özelliğe sahiptir. Bitki yalnızca cilt hücresi çoğalmasını uyarmakla kalmaz, aynı zamanda cilt hücrelerini yumuşatarak kafa derisi sağlığını korur.
 • Karakafes otu mineraller, A vitamini, B-12 ve antioksidanlarla doludur. Otun içerisinde yer alan anti-enflamatuar bileşenler saçın yumuşamasına ve nemini tutmasına yardımcı olur.
 • Karakafes otu birçok bitkiye göre daha fazla zamk içermektedir. Zamk, ağaçların kabuklarından sızan renksiz veya kırmızımsı renkte donuk bir maddedir. Bu madde saç tellerinin yumuşamasına, kolay şekil almasına ve parlamasına yardımcı olur.
 • Karakafes otu kafeik asit, klorojenik asit ve rosmarinik asit gibi harika polifenollere sahiptir. Kafeik asit çok etkili antioksidanlara içermektedir ve kafa derisi tahrişlerinin iyileşmesine yardımcı olan antienflamatuvar özelliğiyle bilinmektedir. Klorojenik asit ise anti-fungal, anti-viral ve anti-bakteriyeldir. Bu da kepek ve egzama gibi kafa derisi rahatsızlıklarının hafiflemesine yardımcı olur. Rosmarinic asit antiinflamatuardır, bu nedenle tahriş olmuş saç derisini rahatlatır.

3. Aynısefa Çiçeği

Kadife çiçeği olarak da b ilinen aynısefa çiçeği, saç sağlığı başta olmak üzere cilt sağlığı ve vücut sağlığına faydalarıyla yüzyıllardır alternatif tıbbın doğal tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Aynısefa çiçeği içeriğinde bol miktarda vitamin, antioksidan ve mineral içermektedir.

Aynısefa Çiçeğinin Saç Sağlığına Faydası

 • Aynısefa çiçeği kolajen üretimini artırarak daha güçlü saçları destekler.
 • Aynısefa çiçeği Saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirerek saç büyümesi için gerekli besin maddelerinin eşit dağılımını sağlar.
 • Aynısefa çiçeği, saç ve saç derisi hücrelerini zarar veren sebest radikallere ve kafa derisi bakterilerene karşı koruyan flovonoid bakımından zengindir.
 • Aynısefa çiçeği saç derisini yatıştırmaya yardımcı olan antiviral, antienflamatuvar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.
 • Aynısefa çiçeği, saç köklerinin önemli ölçüde büyümesini sağlayan yenileyici özelliklere sahiptir.
 • Aynısefa çiçeği kafa derisi enfeksiyonlarının iyileşmesine ve kuruluk, kepek sorunlarının hafiflemesine yardımcı olur.

4. Karahindiba

Karahindiba otu, içerisinde saç derisi sağlığını korumaya yardımcı olan demir ve A, B, C ve E Vitaminleri içermektedir. Sağlıklı bir saç derisine sahip olmak, saç büyümesinin desteklenmesine olanak sağlamaktadır. Karahindiba kafa derisinde biriken fazla yağ veya sebumun atılımını sağlar. Aynı zamanda karahindiba magnezyum, demir, fosfor, potasyum, biotin ve kalsiyum içerir. Tüm bu bileşenler saç sağlığının korunmasına yardımcı olarak saç büyümesini teşvik eder.

5. Çemen Otu

Çemen otu kepek, saç dökülmesi, saç incelmesi, kuru ve kaşıntılı saç derisi gibi birçok saç probleminin tedavisinde kullanılan doğal bir ilaç görevi göstermektedir. Ayrıca çemen otunun uzun, kalın ve sağlıklı saçlar için gizli bileşenlere sahip olduğu bilinmektedir.

Çemen otu proteinler, Manganez, vitaminler, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir içermektedir. Ayrıca saç dökülmesi, kepek ve kuruluk, kellik ve saç incelmesi gibi kafa derisi sorunlarını tedavi etmek için çok yararlı olan yüksek bir nikotinik içeriğe sahiptir. Tüm bunların yanında bu ot kafa derisini ve saç köklerini nemlendiren aynı zamanda güçlendiren yüksek miktarda lesitin içerir. Çemen otunun saçı nemlendirme özelliği sayesinde doğanın en iyi doğal saç kremi olarak anılmaktadır.

Çemen Otunun Saç Sağlığına Faydası

 • Çemen otu, saçı güçlendirir ve saç dökülmesini önler
 • Çemen otu, saçı büyümeye teşvik ederek uzamayı hızlandırır.
 • Çemen otu, saç ve saç derisini besleyerek kepeklenmeyi ortadan kaldırır.
 • Çemen otu, doğal bir saç kremi özelliğine sahiptir. Bu sayede saçın her daim yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur.
 • Çemen otu saça ışıl ışıl parlaklık katar.

6. Keten Tohumu

Keten tohumu, saçı sağlıklı tutmaya ve saç derisinin nemini korumaya yardımcı olan çeşitli besinler bakımından zengindir. Tohumlar, saç büyümesi için gerekli olan ve kuru saç derisi problemini ortadan kaldıran yağ asitleri içerir. Keten tohumu ayrıca serbest radikallerden kurtulmaya yardımcı olacak antioksidanlardanlar açısında oldukça zengindir.

Related Articles

Varis Nedir, Varisten Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

[email protected]

Evde Denemeniz Gereken 4 Etkili Saç SPA’sı Tarifi!

[email protected]

Saçkıran Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Yorum Yap