Saç Kuruluğu Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Birçok insan, saçlarında meydana gelen kuruluğun sorumlusu olarak yaz aylarında güneş ve sıcaklığı, kış aylarında ise soğuk ve rüzgarı suçlamaktadır. Elbette ki aşırı hava koşulları saçların kurumasına, doğal yağların uçmasına neden olabilir ancak saç kuruluğuna sebep olan temel neden saçın yeteri kadar nemli kalmamasıdır. Bu da saç kuruluğunun yalnızca hava koşullarından kaynaklı değil, beraberinde birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebildiğini göstermektedir.

Saç kuruluğu, kafa derinizin saçınızı nemlendirmek için yeterli miktarda yağ üretememesi durumuna kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum kalıtsal olabileceği gibi zamanla ortaya çıkabilir. Saçın yeteri kadar yağ üretememesi sorunu, kalıtsal faktörlerin dışında yaşa bağlı olarak gerçekleşebilir. Çünkü yaşlanmayla beraberinde vücudun yağ üretim oranı doğal olarak yavaşlar, daha kuru cilde ve kuru saçlara sebep olur.

Saç Kuruluğu Neden Olur?

Saç dokusu üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar kütikül, korteks ve medulla olarak adlandırılmaktadır. Korteks, medullayı oluşturan orta tabakaya verilen isimdir. Korteks aynı zamanda saçın şekillenmesini, esnemesini ve kıvrılmasını sağlamaktadır. Saç telinin oluşumunda yer alan bu 3 bölümden herhangi birinin işlevini kaybetmesi durumunda saçlar zayıflar, dökülür ve kırılır. Tüm bunlar saçın kurumasına sebep olacaktır.

Saçın kurumasına neden olan kütikül yapısı çeşitli nedenlere bağlı olarak bozulabilmektedir. Özellikle saç kuruluğuna sebep olan durumlar arasında;

  • Yanlış şampuan ve saç kremi kullanımı,
  • Yeterli beslenememe,
  • Saçın kirli ve bakımsız kalması,
  • Saçın aşırı ısıya maruz bırakılması,
  • Kafa derisine uygulanan gerici baskı,
  • Fön makinesi, ütü ve saç şekillendirici makineler,
  • Genetik faktörler,
  • Tıbbi durumlarda uygulanan tedavilerin yan etkileri.

Saç Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Kuruyan ve kırılgan hale gelen saçların eski haline dönmesine yardımcı olacak bir takım doğal tedavi yöntemleri deneyebilirsiniz. Evde kolaylıkla yapabileceğini kaç kuruluğunu giderici doğal bakım önerileri arasında:

Zeytinyağı kuru saçlar için en popüler tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Saçlarınızı zeytinyağının yanı sıra hindistancevizi yağı, badem yağı, hint yağı, mısır yağı ve jojoba yağı ile nemlendirebilirsiniz. Tüm bu yağlar içeriğinde bol miktarda E vitamini ve antioksidanlar açısından zengin minerallar içermektedir.

Saçlarınız için doğal şampaun kullanılması, saçın kökten uca beslenmesine ve gelişmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle doğal olmayan şampuanların içerisinde ki sülfat saçın zarar görmesine ve kurumasına yol açabilmektedir. Aynı şekilde saç kremlerinizin de sülfat içermemesine dikkat etmelisiniz.

Hindistan cevizi yağı, saça uygulanması durumunda yatıştırıcı ve nemlendirici bir etkiye sahiptir. Hindistan cevizi yağını doğrudan kafa derisine sürebilir, parmak uçlarınızla hafifçe yedirebilirsiniz. Sonrasında ılık bir havluya kapatarak 30 dakika beklemeniz gerekecektir. Daha sonra saçlarınızı durulayarak doğal ve parlak bir görünüm kazandığını göreceksiniz.

Related Articles

Yorum Yap