Saç Kırıkları Neden Oluşur? Saçlar Neden Kırılır?

Saç Kırıkları Nedir?

Saç kırıkları, saçların olduğundan çok daha sağlıksız gözükmesine yol açan saç problemleridir. Saçların sadece uç kısımlarının kırılabileceği düşünülür. Fakat saçlar dipten ya da saç boylarından dahi kırılabilir.

Saç kırıklarının oluşma sebeplerinin başında, saçların nemini yitirerek sertleşmesi gelir. Nemini yitiren saçlar esnekliğini de kaybetmiş demektir. Saçlar esnek olmalıdır çünkü gün içerisinde pek çok hava koşuluna, harekete ve işleme maruz kalırlar. Esnek olmadıkları takdirde de kırılırlar.

Saç kırıkları sadece estetik olarak göze kötü görünmez. Aynı zamanda saç sağlığını da negatif yönde etkileyen durumlardır. Saç, diplerden olduğu kadar uçlardan da besin alabilen bir yapıdır. Saçlar nereden kırılmış olursa olsun saçın besin alabilme gücü yitirilir.

ilginizi çekebilir: Derhal Bırakmanız Gereken 5 Yaygın Saç Bakım Hatası

Saç Kırıkları Nedir?

Saç Kırıkları Nedir?

 

Saç kırıkları, saçların farklı etkilere maruz kalarak zamanla uğradıkları hasarın artarak zarara dönüşmesidir. Saç kırıkları, saç uçları ve saç boylarında çatallaşma, kırılma, düğümlenme şekillerinde görülebilirler.

Saç kırıkları, zaman içerisinde dikkat edilmediği ve gerekli bakımlar yapılmadığı takdirde saçların gücünü yitirmesine ve saç kayıplarına neden olabilir. Kırılan saçlarda sönük bir görüntü oluşur. Saç kırıkları oluştuktan sonra saçlarınıza istediğiniz kadar bakım yapın yine de saç kırıklarının verdiği sağlıksız görüntüden kurtulamazsınız.

Saç kırıklarının oluşmaması için yapacağınız en iyi şey saç kırıkları oluşmadan önce bunların önlemini almak ve doğru saç bakım adımlarını izlemektir.

Saç Kırıkları Neden Oluşur?

Saç Kırıkları Neden Oluşur?

Saçlar, zaman içerisinde farklı faktörlerden dolayı güçsüz düşer ve kırılabilir. Saç kırılmalarının birden fazla sebebi vardır. Saç kırılma sebeplerini şöyle sıralayabiliriz.

  1. Saçları Düzenli Olarak Kestirmemek
  2. Yanlış Ürün Kullanımı
  3. Hava Koşulları
  4. Saçları Kurutma Ve Tarama Şekli

1- Saçları Düzenli Olarak Kestirmemek

Saçlar, dönemsel olarak kestirilmesi gereken yapılardır. Oluşan fazla elektriğin, ağırlığın ve duruş bozukluğunun giderilmesi için dahi işe yarar. Fazla uzayan saçlar, zaman içerisinde uçlara giden besinlerin de azalmasını sağlar.

Saçlarınızı uzun olarak kullanmak istiyor olabilirsiniz. Uzun olarak kullansanız dahi tamamen kısa kestirmeden de dönemsel olarak saçlarınızı kestirerek ve saç kırıklarından kurtularak daha sağlıklı büyüyen saçlar elde edebilirsiniz.

2- Yanlış Ürün Kullanımı

Saç bakımı aşamasında kullanılan saç bakım ürünleri, çoğu zaman içerisinde pek çok kimyasal ve zararlı madde içermektedir. Kimyasal maddeler ve zararlı yağlar, saçları ve özellikle saç uçlarını kurutarak zaman içerisinde yıpranmalara neden olur.

Saçlarınıza göre doğru ürünleri seçmek için önce saç tipinizi tanımanız gerekir. Saç kırıklarından şikayetçiyseniz bu yönde bir ürün kullanmalısınız. Kullanacağınız ürünün içeriğini okumaya özen gösterin. En temiz ve en doğal içerikli ürünleri kullanmaya çalışın.

3- Hava Koşuları

Hava koşullarından en çok etkilenen kısım saçlarımızdır. Saçlarımızda ise en çok etkilenen bölüm saç uçlarıdır. Saçın diğer kısımlarına göre çok daha hareketli olan saç uçları, hava koşullarından daha fazla etkilenir.

Fazla soğuk ya da fazla sıcak havadan dolayı etkilenen saç uçları, kuruyarak kırılmalara açık hale gelir. Saçların hava koşullarından etkilenmemesi için yapmanız gereken şey, saçlarınıza mevsimsel olarak bakımlar uygulamak olabilir.

Kışın daha sert ve soğuk havalarda daha ağır nemlendiriciler ve daha güçlü içeriğe sahip kremler kullanabilir, yazın güneşin kurutucu etkisine karşı da daha sakin saç serumları ve saç kremleri kullanabilirsiniz.

Yazın özellikle tuzlu su ve güneşten etkilenerek sertleşen saçlar, kırılmalara ve yıpranmalara daha açık hale gelir. Bunun için tatil dönüşlerinde sıkı bir saç bakımı yapılması ya da küçük de olsa bir miktar kestirilmesi gerekir.

4- Saçları Kurutma Ve Tarama Şekli

Saç kurutma makinesinin çok sık kullanılması, saçlara ve saç derisine fazlasıyla yüksek ısı uygulanması demektir. Saç uçları, fazla ısı uygulandığı takdirde nemini kaybederek sertleşir ve kırılgan hale gelir. Esnekliğini yitiren saçlar çatlamaya, kırılmaya ve koparak dökülmelere açık hale gelir. Saçlarınızı mümkün olduğunca kendi halinde kurutmaya çalışın.

Saçlarınızı ıslakken taramamaya özen gösterin. Islakken çokça esneyen saçlar, tarağın darbeleri ve sert fırçalamalarla hasar görür. Aynı şekilde saçlarınız çok kuruyken taramanız da aynı etkiyi yaratarak saçların kırılmasına yol açacaktır. Saçları taramanın en uygun amanı saçlar nemliyken taramaktır. Duştan çıktıktan 1 saat sonra saçlarınız taramanız saçlarınızdaki elektriklenmeyi de alacaktır. Saç kırıkları sorunu yaşamak istemiyorsanız bu durumlara dikkat etmek işinize yarayacaktır.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Related Articles

Kepeklenme Problemini Arttıran Nedenler

[email protected]

Pirinç Suyu Saça Faydalı mı? | Doğal Saç Bakımı

[email protected]

Saçkıran Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Yorum Yap