Saç İçin Yumurta Sarısı Ne İşe Yarar?

Yumurta sarısı içeriğinde bol miktarda biyotin, folat, A vitamini ve D vitamini gibi besin ve proteinlerle doludur. Bir yumurta sarısında doğal olarak bulunan besinler sağlıklı, parlak saçlarda bulunanlarla aynıdır. Bazı insanlar saç dökülmesi, kırılgan saç tedavisi veya saçlarının daha hızlı uzamasını sağlamak için kafa derisine yumurta sarısını kullanmaktadır.

Yumurta Sarısının Saça Faydaları Nelerdir?

Yumurta sarısı, saçı hasara karşı daha dirençli hale getirebilecek vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bileşenlere sahiptir. Yumurtanın sarı kısmı özellikle kuru saçları nemlendirme konusunda oldukça faydalıdır.

Yumurta sarısı, içinde bulunan eşsiz vitamin kombinasyonu sayesinde saçınız için süper besin kaynağıdır. A ve E vitaminleri, biyotin ve folat, saç sağlığının korunmasına yardımcı olan besinlerden yalnızca birkaçıdır. Tüm bunların yanında demir, vücudunuzun yeni hücre üretimi için son derece önemlidir. Her bir yumurta sarısı, küçük ama önemli miktarda demir içerir.

Yumurta Sarısı Saçları Uzatır mı?

Yumurta sarısını saç derinize topikal olarak uygulamak saçınızın köküne vitamin aşılayabilir. Bu, yeni saçın daha güçlü çıkacağı, kırılma ve dökülmeye daha az eğilimli olacağı anlamına gelir. Saçın daha yoğun görünmesine yardımcı olur hatta daha hızlı büyümesine yardımcı olabilir.

Saç İçin Yumurta Sarısı Nasıl Kullanılır?

Evde basitçe yapabileceğiniz birkaç farklı uygulamayla yumurta sarısının saç sağlığına kattığı faydalardan yararlanabilirsiniz. Saç için yumurta sarısı kullanımında:

Saç Besleyen Yumurta Maskesi Tarifi

Malzemeler:

  • 1 yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • çeyrek limon
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Yumurtanın sarısını bir su bardağı sütle iyice karıştırın. Karışımın içerisinde 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve çeyrek limon ekleyin. İyice karıştırdığınız yumurtalı saç maskesini saçlarınıza kökten uca uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra saçlarınızı ılık suda iyice yıkayın.

Saçı Nemlendiren Yumurta Maskesi Tarifi

Malzemeler:

  • 1 yumurta
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı mayonez

Hazırlanışı:

Yumurtayı bir kabın içerisinde iyice çırptıktan sonra mayonez ve zeytinyağını ekleyerek karıştırmaya devam edin. Hazır hale gelen karışımı saçlarınıza kökten uca uygulayın. Yaklaşık 20 dakika sonra saçlarınızı ılık suda yıkayın.

Saçı Onaran Yumurta Maskesi Tarifi

Malzemeler:

  • 1 yumurta
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

Yumurta ve zeytinyağını bir kap içerisinde iyice çırptıktan sonra 2 yemek kaşığı bal ekleyerek karıştırmaya devam edin. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza sürerek yaklaşık 30 dakika bekleyin ve ılık suda durulayın.

Related Articles

Saç Uzamasına Yardımcı Olan Doğal Yağ Tavsiyeleri

[email protected]

Nane Yağı Saça Faydalı mı?

[email protected]

Saç Kuruluğu Neden Olur? Nasıl Önlenir?

[email protected]

Yorum Yap