Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Genç Yaşta Saç Dökülmesi Sebepleri

Saç dökülmesi tipik olarak erkeklerde yoğun görülen bir durum olsa da kadınlarda da giderek artış gösteren bir durumdur. İlk etapta normal görülen bu durum, ilerleyen süre zarfında yoğun saç dökülmelerine hatta kellik sorununa yol açabilir. Bu sebeple ilk olarak saçların neden döküldüğünün tespit edilmesi ve olası tedavi yöntemlerinin uygulanması önerilmektedir.

Normal bir insanın saçı ayda yaklaşık 1 ile 2 cm arasında uzamaktadır. Bu uzamanın %90’ı gün içerisinde yaşanırken %10’luk kısmı uyku esnasında gerçekleşmektedir. Tüm bunların yanında hareketsiz kalan saçlar,günde ortalama 100 saç teliyle dökülme göstermektedir. Son derece doğal görünen bu döngüde yeni saç oluşumları devam etmektedir. Saç dökülmesi problemine sahip bireylerin yaşadığı durum, normal dökülme döngüsünün dışındadır. Bu, genellikle aşırı saç dökülmesi, saç incelmesi, kafada meydana gelen boşluklar ve kellikle kendini göstermektedir.

Genç Yaşta Saç Dökülmesi Sebepleri

Saç dökülmesi; kalıtsal durumlar, tıbbi problemler, hormonal değişiklikler ve bazı tedavi yöntemlerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

1. Androgenetik Alopesi

Androgenetik Alopesi, yaşın ilerlemesiyle beraberinde kadınları ve erkekleri etkileyen kalıtsal bir durumdur. Erkeklerin büyük bir kısmı, 50 yaşına kadar bu durumu yaşamaktadır. Erkeklerde görülen bu durum ilk etapta alın alnın açılmasına daha sonra başın arka kısmının veya tepesinin kel kalmasına neden olabilir. Kadınlarda görülen androgenetik alopesi ise genellikle başın üst kısmında yer alan saç tellerinin incelmesi, bazende kafa üstünde yer alan saç çizgisinin genişlemesiyle kendini göstermektedir.

Tedavi: Erkeklerde görülen androgenetik alopesi durumu, kafa derisine uygulanacak ilaçlar veya tabletlerle tedavi edilmektedir. Kadınlarda ise saç dökülmesini durdurmak ve yeni saçların oluşmasına izin vermek için topikal ve oral ilaçlar tercih edilmektedir.

2. Saçkıran

Halk arasında saçkıran olarak da bilinen alopesi areta, saçların düzensiz bir şekilde dökülmesine neden olan bağışıklık sistemi bozukluğudur. Bu bozukluğa bağlı olarak bireyin diğer vücut kılları da(kaşlar, kirpikler vb.) dökülebilmektedir. Bazen kalıcı kellikle sonuçlanan bu durum saç ampullerinin iltihaplanmasının bir sonucudur. Her yaşta bireyde görülebilen saçkıran hastalığı, özellikle 20’li yaşlarda ki gençlerde ve aile öyküsü olan bireylerde daha yoğundur.

Tedavi: Alopesi areta tedavisi, saç kaybının ne kadar ve ne süredir meydana geldiğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Saçlar genellikle birkaç ay içerisinde kendiliğinden büyüyebileceği gibi aynı zamanda yeniden uzamasını teşvik edecek tedaviler kullanılabilir. Yakın zamanda ortaya çıkan ufak çaplı bir saç dökülmesi yaşıyorsanız, doktorunuz steroid krem kullanmanızı önerebilir. Bu tedavi saçlarınızın uzamasına yardımcı olmazsa veya dökülme alanı genişse, farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

3. Telogen Saç Dökülmesi

Telogen effluvium; doğum ve hamilelik, ameliyat, şiddetli stres veya ani şok, yüksek ateş, uzun süreli hastalık, hızlı kilo kaybı, beslenme eksikliği veya tiroid gibi çeşitli olay ve hastalıkların ardından ortaya çıkan bir çeşit geçici saç dökülmesidir. Öte yandan bazı yüksek tansiyon ilaçları, antidepresanlar, kolestrol düşürücü ilaçlar veya kan pıhtılarını önlemek için kullanılan ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir.

Tedavi: Saç dökülmesini tetikleyen ilaç veya durumlar ortadan kaldırılarak çözüme kavuşturulmaktadır. Eğer ki saçlarınızın dökülme sebebi ilaçlarsa, doktorunuzla görüşmeniz önerilmektedir.

4. Anajen Saç Dökülmesi

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, radyasyon veya immünoterapi tedavisi sonucunda ortaya çıkan dökülmelerdir. Tedavinin sonlandırılmasıyla saç dökülmeleri de sona ermektedir.

Tedavi: Sağlık probleminin giderilmesi için uygulanan ilaç tedavisinin sona ermesiyle anajen saç dökülmeleri de durmaktadır. Genellikle kalıcı olarak görülmeyen bu dökülmeler aynı zamanda her kanser ilacını da kapsamamaktadır.

5. Skar Alopesi

Yara dokusu olarak da bilinen skar alopesi, ciltte oluşan yanıklara bağlı olarak saç foliküllerinin skar yoluyla yok edilebildiği bir durumdur. Kafa derisi gibi durumlara sebep olan bu durum, erken tedavi edilmesi durumunda olumlu yanıt vermektedir.

Tedavi:

Skar alopesi gibi bir durumun oluşması durumunda, doktor kontrolü ve uygulanan test işlemleri sonucunda uygun tedavi yöntemine karar verilmektedir. Bu gibi saç dökülme problemleri birçok kez kalıcı kelliğe sebep olsa da erken tedavi saçların yeniden kazanılmasına yardımcı olabilir.

6. Enfeksiyonlar

Mantar enfeksiyonu, saçların düzensiz olarak dökülmesine sebep olan en yaygın enfeksiyonel hastalıklar arasında yer almaktadır. Mantar oluşumu aynı zamanda kafa derisinin pullaşmasına ve kabuklanmasına neden olmaktadır.

Related Articles

Kuru Saçlar İçin En İyi 5 Doğal Maske Önerisi

[email protected]

Onarıcı ve Leke Giderici Krem

[email protected]

Sağlıklı ve Nemli Cilt: Uraw Phantel Krem Nedir?

[email protected]

Yorum Yap