Pirinç Suyu Saça Faydalı mı? | Doğal Saç Bakımı

Pirinç suyu, cilde ve saça birçok faydası olan mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengindir. Ayrıca pirinç suyu saç köklerini güçlendiren, parlaklık kazandıran, pürüzsüz ve ipeksi hale getiren amino asitler bakımından da bir hayli zengindir. Tüm bunların yanında pirinç suyu hasarlı saçları onaran ve saçı daha fazla hasardan koruyan inositol olarak bilinen bir karbonhidrat içerir. Doğal bir saç bakım ürünü olan pirinç suyu hem her saç tipi için kullanıma uygundur hem de saç üzerinde hiçbir yan etkisi yoktur.

Pirinç Suyunun Saç Sağlığına Faydaları

Şampuandan sonra saç kremi kullanmak yerine saçınızı pirinç suyuyla durulayın. Bu işlem saçınıza elastikiyet katmakla kalmaz aynı zamanda saçın hacmini arttırarak saç dokusunu iyileştirir. Aynı zamanda pirinç suyu kontrol edilemeyen saç kıvrılmalarını daha pürüzsüz bir hale getirir.

Saç dökülmesini azaltmak ve büyümeye yardımcı olmak istiyorsanız pirinç suyu kullanabilirsiniz. Bunun sebebi, pirinç suyunun içerisinde bulunan amino asitlerin saçın yenilenmesine yardımcı olması ve saçı hızlı uzamaya teşvik etmesidir. Ek olarak pirinç suyunun içerisinde saçın byümesini yardımcı olan B vitamini, C vitamini ve E vitamini bulunmaktadır.

Pirinç suyu yüzey sürtünmesini azaltır ve esnekliği artırır. İçindeki inositol maddesi siz saçlarınızı duruladıktan sonra bile saçınızda kalarak saçınızı daha fazla hasara karşı korur.

Fermente pirinç suyu, kepeğe karşı etkili olan ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olan antifungal özelliklere sahiptir. Bu sorunla mücadele etmek için haftada bir veya iki kez saç maskesi olarak kullanılması önerilmektedir.

Saç İçin Fermente Pirinç Suyu Nasıl Yapılır?

2 bardak pirinç alın; 2 kat daha fazla su ekleyin ve pirinci 20-30 dakika suda bekletin. Suyu bir cam şişeye dökün, kapatın ve 2 gün oda sıcaklığında karanlık bir yerde bırakın. Ekşi bir koku aldığınızda fermantasyon işlemini durdurun ve pirinç suyunu buzdolabında muhafaza edin.

Fermantasyon, pirinç suyunun pH seviyesini düşürür ve durulama olarak kullandığınızda saçınızın pH’ını dengeler. Ayrıca fermantasyon sırasında pirinç suyunda “pitera” adı verilen bir madde oluşur ve vitaminler, mineraller, amino asitler ve organik asitler açısından zengindir. Pitera’nın hücre yenilenmesini desteklediği ve saçınızı sağlıklı tuttuğu bilinmektedir.

Saç İçin Pirinç Suyu Nasıl Yapılır?

1 bardak pişmemiş pirinç alın; iyice durulayın; 2-3 bardak su ekleyin; 30 dakika bekletin; pirinç suyunu temiz bir kaseye süzün. Bu basit tipli saç bakım rütinleriniz de kolaylıkla kullanabileceğiniz pirinç suyu tarifidir.

Related Articles

E Vitamini Saç İçin Neden Önemli? | Faydaları Neler?

[email protected]

Saç Büyümesine Yardımcı Olan En İyi Evde Bakım Önerileri

[email protected]

Boyalı Saçlar İçin Ev Yapımı Saç Maskesi: Fantastik Beşli!

[email protected]

Yorum Yap