Nane Yağı Saça Faydalı mı?

Nane özünden elde edilen nane yağı, damıtma tekniği kullanılarak üretilen bir çeşit uçucu yağdır. Sağlık, güzellik ve temizlik için sıklıkla kullanılan nane yağı, içeriğindeki mentol adı verilen bileşik sayesinde saymakla bitmeyen faydalara sahiptir. Bu yazımızda eşsiz kokusu ve serinlik hissiyle bilinen nane yağının saça faydalı olup olmadığını anlattık. İşte nane yağının saç sağlığı üzerindeki etkileri…

Nane Yağı Saçta Ne İşe Yarar?

Alternatif tıbbın yüzyıllardır cilt ve saç bakımında kullandığı nane yağı; eşsiz kokusu, serinletici etkisi ve cilt üzerindeki temizleyici özelliği sayesinde birçok saç bakım ürününün ayrılmaz bileşenleri arasında yer alıyor. Nane yağının saç sağlığı üzerindeki en büyük etkisi kuruluk, kaşıntı ve diğer kafa derisi sorunlarını iyileştirici etkiye sahip olmasıdır. Nane yağının saç sağlığına kattığı faydalar arasında:

  • antimikrobiyal özelliği sayesinde kafa derisi enfeksiyonlarını önler.
  • kafa derisini böcek, bit ve diğer haşerelere karşı korur.
  • analjezik ve anestezik özelliği sayesinde rahatlatıcı etki verir.
  • antienflamatuvar özelliği sayesinde iltihaplarla savaşır.

Nane yağının saç sağlığına kattığı tüm bu faydaların yanı sıra bazı bireyler bu yağın saç dökülmesini durdurucu etkisine karşı sıklıkla tercih etmektedir. Bunun temel nedeni, nane yağının içerisindeki mentolün bir vazodilatör olmasıdır. Vazodilatör, kan akışının iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Saç dökülmesi sorunu da çoğu kez saç köklerindeki kan akışının bozulması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Nane yağı gibi diğer vazodilatörler kan dolaşımının artmasına yardımcı olarak saçın büyümesine destek olmaktadır.

Nane Yağı Saç Dökülmesini Durdurabilir mi?

Uçucu yağlar yüzyıllardır saç büyümesini desteklemek için sıklıkla tercih edilen doğal tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Tıpkı bu yağlar gibi nane yağıda uzunca bir süredir saç dökülmesi tedavisinde tercih edilmektedir ancak bilimsel olarak doğrudan saçın büyümesine yardımcı olduğuna dair henüz bir bilgi bulunmamaktadır.

Tüm bu durumların yanında 2014 yılında yapılan bir araştırmada nane esansiyel yağının saç büyümesi için çok fazla umut vaat ettiği bulunmuştur. Araştırmacılar bu yağın saçı kalınlaştırdığını ve hızlı uzamasına yardımcı olduğunu fark etmiştir. Bu durumun temel nedeni olarak nane yağının kafa derisindeki saç köklerine kan akışını arttırması durumudur. Bu çalışmanın yanı sıra başka bir araştırmada nane yağının içerisindeki mentolün vazodilasyondan ziyade vazokonstriksiyonu teşvik ettiğini göstermiştir.

Saç Dökülmesine Karşı Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

Saç dökülmesini önlemek için diğer uçucu yağlarda olduğu gibi nane yağını da kullanmanın birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki, nane esansiyel yağını doğrudan kafa derisine sürerek masaj yapmaktır. Kafa derisine birkaç damla nane yağı damlatarak parmak uçlarınızla nazikçe masaj yapabilirsiniz. Bu işlem saç köklerine giden kan dolaşımını hızlandırarak saçı büyümeye teşvik edebilir. Ayrıca elinizde nane yağı yoksa hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı kullanabilirsiniz.

Nane yağını saçlarınızda kullanmanın bir diğer şekli ise şampuan veya saç kremlerine eklemek olacaktır. Günlük saç bakım rutinlerinizin ayrılmaz parçaları olan şampuan ve saç kremlerinizin içerisine birkaç damla nane yağı damlatarak saçlarınızın hem sağlıklı kalmasına hem de kafa derinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Related Articles

Beyaz Saçlardan Kurtulmanın 7 Basit Yolu!

[email protected]

Kuru Saçları Nemlendirmenin En Etkili 5 Bitkisel Yolu!

[email protected]

Kadın Tipi Saç Dökülmesi (Androjenik Alopesi) Nedir?

[email protected]

Yorum Yap