Kıl Kökü İltihabı ( Folikülit) Nedir?

Saç derisi hassasiyeti, birçok bireyi etkileyen bazı tıbbi durumlara bağlı olarak ortaya çıkan yaygın bir şikayettir. Kişisel bakım ürünleri, migren, baş ağrısı, sedef hastalığı, saç nezlesi gibi otoimmün bozuklukların tümü kafa derisinin iltihaplanmasına, tahriş olmasına ve ağrılı olmasına neden olabilir. Öte yandan güneş yanıkları, kızarıklıkları, yaralar ve böcek ısırıkları da genellikle kafa derisi hassasiyetine neden olabilir.

Kafa Derisi İltihabı Belirtileri

Saç derisinin hassasiyeti; ağrı, karıncalanma, uyuşma, kaşıntı, zonklama, tahriş ve beraberinde iltihaplanmalara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kafa derisinin iltihaplanması genellikle derinin altındaki veya çevresindeki kan damarlarını, sinirlerini ve dokularını etkileyen koşullardan kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte çevresel faktörler ve genetik durumlara bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Kafa derisinde ortaya çıkan iltihaplanmaların temel nedeni hijyen sorunları, altta yatan hastalıklar ve kullanılan kozmetik ürünlerden kaynaklanabilir.

Kafa Derisi İltihabı Nedenleri

Saç derisinde görülen iltihaplanmalar, geçmeyen baş ağrıları, kaşıntı ve tahrişlere neden olabilir. Hastalık beraberinde yüz bölgesini, kulak kısmını ve boyunu enfeksiyonlara karşı hassas hale getirebilir. Kafa derisinde meydana gelen iltihaplanmalar genellikle güneş yanıkları, böcek ısırığı, saç biti, saç nezlesi, sedef hastalığı ve saç bakım ürünlerinin içerdiği kimyasallardan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu koşulların çoğu iltihaplanmalara, kanamalara hatta saç dökülmelerine neden olabilir. Kafa derisinin hassas bir hale gelmesi ve iltihaplanmasına neden olan diğer durumlar arasında:

  • Akne
  • Kistler
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Cilt hücrelerinin veya saç kökü şaftlarının yıpranması,
  • Zona ve kıramık gibi cilt yaralarına neden olan viral hastalıklar,
  • Sıkı saç modelleri, saç bantları ve kasklar,
  • Boya ve gevşetici gibi saç ürünlerinin düzenli veya yanlış kullanılması,
  • Saç kurutma makineleri, tos makinesi ve bukle maşalar.
  • Tıraş bıçağı, saç fırçası, tarak vb. kişisel bakım ürünlerinin ortak kullanılması.

Saç Derisinde Kıl Kökü İltihabı Nasıl Önlenir?

Saç derinizde meydana gelen iltihaplanmaları önlemek için en az 3 ay boyunca saç tıraşı olmaktan kaçının. Beraberinde cildinizi ılık su ve yumuşak bir şampuanla temizleyin. Sabun yerine bol miktarda jel veya krem kullanarak saçınızı yumuşatana kadar 5-10 dakika bekletin. Sonrasında kafanızı ılık bir suyla durulayın ve temiz havlu yardımıyla kurutun. Öte yandan kafanızın terlemesine neden olabilecek şapka, bone veya kask gibi ürünler kullanmaktan kaçının.

Related Articles

Sedef Hastalığı İçin 8 Doğal Çözüm

[email protected]

E Vitamini Saç İçin Neden Önemli? | Faydaları Neler?

[email protected]

Varis Nedir, Varisten Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

[email protected]

Yorum Yap