Kepeklenme Problemini Arttıran Nedenler

Kepeklenme problemi birçok insan için son derece sinir bozucu hatta utanç verici olabilir. Genellikle yanlış giden bir duruma bağlı olarak ortaya çıkan bu sorundan yaşamınızda yapacağınız değişikliklerle kolayca kurtulabilirsiniz! Erkekler başta olmak üzere hemen hemen her bireyde aynı nedene bağlı olarak gelişe kepeklenme riskini arttıran faktörler arasında;

1. Kuru Cilt

Kepeklenme sorunu yaşayan bireylerin büyük bir kısmında cilt kuruluğu görülmektedir. Eğer ki kuru bir cilde sahipseniz veya egzama gibi cilt hastalığınız varsa, kafa derinizin kuru olması ve pul pul dökülmesi son derece normal olacaktır. Öte yandan yoğun kaşıntı hissi kafa derisinde oluşabilecek enfeksiyon riskini arttırırken hava koşullarına bağlı olarak cilt kuruluğu probleminiz ciddi seviyelere ulaşabilir.

2. Yağlı Cilt

Seboreik dermatiti gibi durumların neden olduğu aşırı yağlanma sorunu, kafa derisinin veya vücudun herhangi bir bölümünün lapa lapa beyaz veya sarı pullarla dökülmesiyle kendini göstermektedir. Seboreik dermatit durumu yaşayan bireylerin cilt yapıları son derece yağlı ve kırmızımsıdır.

3. Şampuanlar

Saçlarınızı düzenli olarak yıkamamanız ve saç bakımını yapmamanız durumunda saç derisinde yağlanma ve cilt hücrelerinde birikme meydana gelecektir. Bu da kepeklenmeye kolayca neden olabilecek yaygın bir sebeptir. Androjen olarak da bilinen erkek hormonları kepeklenmeye neden olabileceği gibi yağlı bir cilt sorununu da ortaya çıkartmaktadır. Bununla birlikte çok sık şampuan kullanımı kafa derisini kurutabilir ve kepeklere neden olabilir. Her daim saç yapınıza uygun kaliteli şampuanlar tercih etmeye ve iyice durulamaya özen göstermelisiniz.

4. Taraklar

Saç bakımında kullanılan taraklar, saçlarınızın daha canlı görünmesine yardımcı olabileceği gibi kafa derisini tahribata uğratarak kepeklenme sorunlarına da sebep olabilir. Özellikle fırçalı tarakların yanlış kullanımı, kafa derisinin tahriş olmasına ve beraberinde pullanmalara davetiye çıkartacaktır. Her daim geniş aralıklara sahip yumuşak fırçalar seçmeye özen göstermelisiniz.

5. Hava Koşulları

Kepeklenme problemini tetikleyen bir diğer faktör ise aşırı sıcak veya aşırı soğuk hava koşullarıdır. Saçlarınızın doğrudan ısı kaynağına maruz bırakılması kırıklara ve cansızlığa neden olabileceği gibi, kafa derinizin kabuklanmasına ve beraberinde kepeklenme sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

6. Hava Kirliliği

Genellikle iş alanına bağlı olarak gelişen hava kirliliği durumları, havada dolaşan kimyasalların cilt derisini tahribata uğratması sonucunda kepeklenme sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumun temel sebebi, havada dolaşan kimyasalların ciltte alerjik reaksiyonlarla beraberinde tahrişe neden olmasıdır.

7. Dengesiz Beslenme

Beslenme, tüm vücut fonksiyonlarının gelişimi ve doğru işlevi için son derece önemli bir durumdur. Beslenme bozuklukları sonrasında ortaya çıkan hastalıklardan bir tanesi de cilt problemleridir. Yeteri kadar beslenemeyen bireylerin cilt yapılarında bozulmalar hatta ölü hücrelerin artışı meydana gelebilir. Bu sebeple bol miktarda çinko, B vitamini ve yağlar açısında zengin yiyecekler tüketmeniz kepek oluşumlarınıda önlemenize yardımcı olacaktır.

8. Stres

Stres, bağışıklık sisteminin bozulmasına ve cilt sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine sebep olabilir. Bu durumun temel sebebi, malassezia mantarı her bireyde bulunan ancak strese bağlı olarak bağışıklık sistemini tetikleyen ve beraberinde kepek oluşumuna neden olmasıdır. Öte yandan stres kafa derinizin kaşınmasına ve beraberinde tahrişlere neden olabilir. Bu nedenle stres seviyenizi en aza indirmenin yollarını aramanız en doğru seçim olacaktır.

Related Articles

Boyalı Saçlar İçin Ev Yapımı Saç Maskesi: Fantastik Beşli!

[email protected]

Çay Ağacı Yağının Saça Faydası Nedir? Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Cilt Lekeleri Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

sacbaki[email protected]

Yorum Yap