Kepek Neden Olur? Kepekten Nasıl Kurtulunur?

Kepek problemi başta erkekler olmak üzere hemen her yaşta bireyde görülebilen yaygın bir cilt problemidir. Çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelen kepek sorunu, yaşam tarzında yapılacak bazı değişiklikler ve uygun bakım önerileriyle kısa sürede kontrol altına alınabilir. Saç derisinde cildin dökülmesine neden olan kronik kafa derisi problemi kepek neden olur, nasıl geçer, belirtileri nelerdir? İşte kepek hakkında merak edilenler…

Kepek Nasıl Oluşur?

1. Bir mantar, aşırı aktif olduğunda, temel bir doğal saç derisi yağı olan sebum ile beslenir ve böylece saçtaki doğal yağları ve nemini tüketir.

2. Bu sebum, kafa derisinin sağlığı için zararlı olan bazı asidik yan ürünlere dönüşür.

3. Saç derisi, rahatsız edici yan ürünün varlığına kızarıklık ve kaşıntıya dönüşerek tepki verir.

4. Vücut istenmeyen yan ürünleri atmak için beyine cildi daha hızlı dökmesi için sinyal verir ve bu da ölü deri hücrelerinin kafa derisinden dökülen beyaz pullar olarak görünmesine neden olur.

5. Bu, kepek adı verilen yapının oluşmasına sebep olur.

Kepek Belirtileri Neler?

Kepek oluşumundan önce vücutta sıklıkla rastlanan semptomlar arasında:

Kuruluk: Aşırı kepek cildinizin doğal nem bariyerini yok eder ve nemin dışarı çıkmasına izin vererek saç derisini kuru ve gergin bırakır.

Kaşıntı ve İltihap: Saç derisinde ölü hücreler ve pul pul dökülme nedeniyle kaşıntı yaşamak en yaygın kepek belirtileri arasında yer almaktadır. Kaşıntılı kafa derisi tahrişe ve dolayısıyla kızarıklığa neden olur. Hatta bazı durumlarda iltihaplanmalara, açık yaralara ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Saç Dökülmesi: Günde ortalama 50 ile 100 saç teli dökülmesinin görülmesi normaldir, ancak saç tellerini daha yüksek oranda kaybederseniz bu bir kepek belirtisi olabilir.

Kepek Türleri Neler?

1. Islak kepek

Islak kepek, saç derisinde yağlı pullar bırakan aşırı sebum üretiminin bir sonucudur. Nemli saç derisi daha fazla kir çekerse ve yetersiz yıkanırsa bu tür kepek daha da kötüleşir. Böylece saç derisinde fazla yağ ve sebum birikmesi ıslak kepeği teşvik eder.

2. Yağlı kepek

Yağlı kepek, saçınızı yeterince şampuanlamadığınızda ortaya çıkarak cilt hücrelerinin birikmesine ve dökülmesine neden olur.

3. Kuru kepek

Kuru kepek, kaşıntılı ve pul pul saç derisiyle sonuçlanan mantar veya kafa derisi enfeksiyonundan kaynaklanır. Nemden yoksun kuru bir saç derisi kuru kepek oluşturur.

Kepek Neden Olur?

Artık kepek nedir sorusuna cevap bulduğunuza göre, kepeğin altında yatan nedenlere geçebiliriz.

Egzama, sedef hastalığı ve diğer cilt rahatsızlıkları olan kişiler kepek sorunlarına daha yatkındır. Ayrıca, Parkinson hastalığından veya diğer bazı nörolojik hastalıklardan muzdarip kişilerin kepek olduğu bilinmektedir.

Çok sık şampuanlama kafa derisini tahriş edebilir ve daha az şampuanlama kafa derisinde kir ve yağ birikmesine neden olabilir. Her iki durumda da kepek oluşumu görülebilir. Ayrıca, size uymayan bazı saç ürünleri cildinizde tepki verebilir.

Fön makinesi ve düzleştirici gibi sert saç şekillendirme ekipmanının aşırı kullanımı saçın doğal nemini tüketebilir ve kuruluğu artırarak sonuçta kepeğe neden olabilir. Saçınızı yalnızca ara sıra düzelttiğinizden ve koruyucu saç şekillendirici kremler kullandığınızdan emin olun.

Abur cubur veya sağlıksız yiyeceklerin aşırı tüketiminin kepeği tetiklediği bilinmektedir. Ayrıca yetersiz su alımı gözenekleri tıkayarak kepek olasılığını artırır. Besin açısından zengin bir diyet sürdürmek gerek saç sağlığı gerekse vücut sağlığı açısından çok önemlidir.

Kepekten kurtulmak için;

  • Kepek için Şampuan
  • Kepek için Elma Sirkesi
  • Kepek için Hindistan Cevizi Yağı ve Limon
  • Kepek İçin Çay Ağacı Yağı
  • Kepeğe Karşı Zeytinyağı ve Sirke
  • Kepek İçin Yoğurt

Related Articles

Aloe Veranın Saça Faydaları: Saç Büyümesine Nasıl Yardımcı Olur?

[email protected]

Sağlıklı ve Nemli Cilt: Uraw Phantel Krem Nedir?

[email protected]

Sağlıklı Saç Büyümesi İçin En İyi Meyveler: Saçı Besleyen Meyveler

[email protected]

Yorum Yap