Kapalı Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kapalı Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kapalı saç bakımı, diğer saç tiplerine oranlar bakımı daha zor ve daha detaylı olan saç bakımlarındandır. Gün içerisinde sürekli kapalı halde kalan saçlar uzun vadede farklı saç ve saç derisi problemleri oluşturmaya başlayabilir. Saç tipine özel bakımlarla birlikte, saçların kapalı kalmasından kaynaklı olarak gelişebilecek durumlar da göz önünde bulundurularak saç bakımına bunu önleyecek aşamalar da dahil edilmelidir.

Kapalı saçlar için yapılan bakımlar, saç oluşumunun ihtiyaçlarından çok saçların kapalı kalmasından dolayı ortaya çıkan ihtiyaçlara yönelik bakımlardan oluşur. Gün içerisinde saçlarınızın maruz kaldığı farklı durumları, kapalı saç bakımını yaparken giderebilirsiniz.

Kapalı Saç Bakımında Saçların Sorunları Nelerdir?

Kapalı Saç Bakımında Saçların Sorunları Nelerdir?

Kapalı saçlar, diğer saçlara oranla daha çok bakıma ihtiyaç duyan saçlardır. Çünkü, diğer saçlarda bulunan bütün problemleri yaşayabileceği gibi bir de saçların gün içerisinde kapalı kalmasından kaynaklı olarak oluşabilecek problemlerle baş edilmesi gerekir.

Bu problemlerin çözüm aşamalarında dikkat edilmesi gereken nokta ise, saç tipinizi iyi tanıyarak iyi ürün seçimleri yapmanızdır. Saç tipinize uygun olmayan ürünleri kullanmak istediğiniz amaca ulaşmanızı engelleyebileceği gibi farklı pek çok problemin oluşmasına da yol açabilir. Kapalı kalan saçların bakımında saçların sorunlarını şöyle sıralayabiliriz.

  1. Saç derisi hassasiyeti
  2. Yetersiz oksijenden kaynaklı saç dökülmeleri
  3. Terlemelerden kaynaklı saç derisi kaşıntıları
  4. Havasızlıktan kaynaklı kepek oluşumları

ilginizi çekebilir: Saç Kırıkları Neden Oluşur? Saçlar Neden Kırılır?

1- Saç Derisi Hassasiyeti

Saçların sürekli toplu kalmasından kaynaklı olarak saç derisi hassasiyeti gelişebilir. Kapalı saçların en büyük problemlerinden biri saç derisi hassasiyetidir. Saçların olabildiğince gevşek toplanması ve rahatsız edici tokaların kullanılmaması gerekir. Aynı şekilde kullanılan çeşide göre türban, çok sıkı şekilde kafa derisine baskı yapmamalıdır.

2- Yetersiz Oksijenden Kaynaklı Saç Dökülmeleri

Saçlar ve saç kökleri devamlı olarak oksijene gereksinim duyarlar. Saç köklerinin nefes alması ve saçların sağlıklı şekilde beslenebilmesi için oksijen gereklidir. Sürekli kapalı halde kalan saçlarda yeterli oksijen sağlanamaz ve saç kökleri beslenememeye başlar. Sonucunda da saçlar güçsüz düşerek saç köklerine tutunamaz ve dökülür.

3- Terlemelerden Kaynaklı Saç Derisi Kaşıntıları

Kafa derisi, vücudumuzun diğer kısımlarında bulunan cildimiz gibi hava alması gereken ve belirli dolaşımları yapan bir deridir. Vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi, havasız kaldığında da terlemeye meyillidir. Havasız kalan saç derisi terleyerek saç derisinde kaşıntılara neden olur. Bu durumun uzun süre önüne geçilmediği takdirde de kepeklenmeye ve çeşitli saç derisi problemlerine yol açabilir.

4- Havasızlıktan Kaynaklı Kepek Oluşumları

Saç derisi, oksijene ve neme ihtiyaç duyan bir yapıdadır. Kapalı saç bakımında da atlanmaması gereken nokta, bu saçların da daima neme ve oksijene ihtiyaç duyduğudur. Havasız olmasından kaynaklı olarak oluşan terlemeler ya da saç derisinde oluşan kurumalar, bir süre sonra saç derisinde kepeklenmelere neden olacaktır. Uygun içeriğe sahip ürünler kullanılmalı ve bakımları aksatılmamalıdır.

Kapalı Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kapalı Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saçların kapalı kaldığı süre içerisinde oluşan ihtiyaçları göz önünde bulundurularak ve saç tipi belirlenerek yapılır. Kapalı saçların diğer saç tiplerine oranla ihtiyaçları ve problemleri daha fazla gözükebilir fakat bunun önüne geçmek için de bir bakım rutini oluşturulabilir.

  1. Mümkün oldukça saçların hava alması sağlanmalı
  2. Nemlendirici ürünler kullanılmalı
  3. Kapalı saçlara özel bakım ürünleri keşfedilmeli
  4. Uygun kumaşlar kullanılmalı

1- Mümkün Oldukça Saçların Hava Alması Sağlanmalı

Kapalı saçlarda en büyük problem, saçların çok sıkı bağlanması ve saçları kapatmak için kullanılan türbanların hava almayacak şekilde bağlanmasıdır. Eğer böyle rahat ediyorsanız ve bunu yapmaya devam etmek istiyorsanız da, mümkün olduğu sürece saçların hava almasını sağlamalısınız. Saçlarınızı açarak saç derisinin gevşemesini sağlamalısınız.

ilginizi çekebilir: Derhal Bırakmanız Gereken 5 Yaygın Saç Bakım Hatası

2- Nemlendirici Ürünler Kullanın

Nemlendirici ürünler kullanmak, özellikle kapalı saç bakımında büyük önem taşır. Gün içerisinde sürekli kapalı kalan, terleyen, havasız kalan ve oksijen sağlayamayan saç kökleri bir süre sonra nemini yitirir ve saç dipleri ve saçlar neme ihtiyaç duyar. Saç tipinize uygun ve temiz içerikli ürünleri her duş esnasında ya da duş sonrasında saç bakımınıza dahil edin.

3- Kapalı Saçlara Özel Bakım Ürünlerini Keşfedin

Kapalı saçlara özel bakım ürünleri, bu saç tiplerinin ihtiyacı ola vitamin mineral ve proteinleri bünyesinde barındırarak saçların kapalı olduğu süre içerisinde oluşan saç ve saç derisi problemlerinin önüne geçer. Saç derisindeki dolaşımı arttıran bu ürünler, kapalı ve güneş görmeyen saçların bakımında en büyük yardımcınız olabilir.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

4- Uygun Kumaşlar Kullanın

Saçların örtülmesi için kullanılan örtüleri, mevsimlere göre seçmeniz sizin rahat etmeniz açısından ve saç sağlığı açısından daha doğru olacaktır. Özellikle yaz aylarında terletmeyen daha ferah ürünler seçmelisiniz. Saç derisi terlediği takdirde, kapalı ve havasız kalmasından kaynaklı olarak farklı saç derisi problemleri gelişebilir.

Related Articles

Saçlarınızda Yağ Yerine Kullanabileceğiniz 5 Doğal Nemlendirici

[email protected]

Yaşlanmanın Saç Üzerindeki Etkisi Nedir?

[email protected]

Saç Kırıkları Neden Oluşur? Saçlar Neden Kırılır?

[email protected]

Yorum Yap