Kansere Bağlı Saç Dökülmesiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Günümüzün yaygın ve korkulan hastalıkları arasında yer alan kanser, beraberinde getirdiği endişe ve yan etkilerde fiziksel ve ruhsal olarak birçok farklı değişikliğe neden olabilmektedir. Bu değişimler arasında saç dökülmesi yaygın bir durumdur. Ama unutmayın saçlarınız değil siz güçlü olacaksınız! Kemoterapi veya radyasyon tedavisi görmeniz gerekiyorsa, saç dökülmesi olasılığı yüksektir. Saç dökülmesi belki de dünyaya kanser olduğunuzu haykıran en belirgin dışa vurum sembolüdür. Aynaya her bakışınız size yaşadıklarınızın bir hatırlatıcısıdır. Bu, talihsiz hastalığa yakalanan hem erkekleri hem de kadınları etkileyen bir durumdur ve kendinizi asla üzmenizi gerektirecek bir olumsuzluk değildir!

Peki bu durumla nasıl başa çıkabilirsiniz? Tedavinin bir yan etkisi olarak kansere bağlı saç dökülmesi genellikle geçicidir. Gerekli müdahale ile çoğu durumda saçlarınızı geri kazanabileceğinizi unutmayın. Kemoterapi gören insanların çok küçük bir kısmı saçlarını yeniden kazanamayabilir. Bunun nedeni, kalıcı saç dökülmesi riskini artıran bazı spesifik ilaçlardır.

Kanser hastalarında saç neden dökülür?

Saç dökülmesine neden olan şey tek başına kanser değildir, bu duruma yol açan kemoterapi veya radyasyon tedavisi ve eşlik eden ilaçlardır. Terapide kullanılan ilaçlar, hızla büyüyen kanser hücrelerine saldıran çok güçlü formülasyonlardır. Ancak arada sırada ne yazık ki, bu ilaçlar vücudunuzdaki diğer sağlıklı hücrelere de saldırır. Bunlardan biride saç kökleridir.

Kemoterapi ve radyoterapinin saça etkisi nedir?

Hem radyasyon tedavisi hem de kemoterapi saçınızı etkileyebilir. Radyoterapi, tedavi için belirli bir bölgeye odaklanır. Yan etkileri de kemoterapiden farklı olarak çoğunlukla belirli bir bölgeye aittir. Başınızın yakınında radyasyon varsa, büyük olasılıkla kafanızdaki saçı kaybedersiniz. Saç dökülmesinin miktarı ve yeniden çıkması tedaviye bağlı olacaktır. Farklı radyasyon türleri ve farklı dozlar saçınız üzerinde farklı etkilere sahip olacak ve çok yüksek dozlarda kalıcı saç dökülmesine bile yol açabilecektir. Kemoterapi ile ilgili olarak, yukarıda belirtildiği gibi, çoğu durumda geçici saç dökülmesi meydana gelmektedir.

Saç dökülmesi kullanılan ilacın tipine, dozuna, tedavi sıklığına ve ayrıca tedavinin uzunluğuna bağlıdır. Bunun dışında, devreye giren kişisel faktörler var. Unutulmamalıdır ki tüm kemoterapi ilaçları saç dökülmesine neden olmaz. Dökülmeler kullanılan spesifik ilaca ve uygulanan doza bağlıdır. Her birey ilaçlara farklı tepki verir. Etkisi de kişiden kişiye değişir. Bazıları kademeli bir incelme fark edebilirken, bazıları saç kümelerinin düştüğünü ve bazılarının oldukça hızlı bir şekilde kelleştiğini görebilir. Saç dökülmesinin boyutu ayrıca tedavi seanslarının zamanlamasına ve uzunluğuna da bağlıdır. Sık bir döngüde ve küçük dozlarda uygulandığında saç dökülmesi minimum düzeyde olabilir.

Saç dökülmesiyle nasıl başa çıkabilirsiniz?

Bu gibi durumlarda saç dökülmesi tamamen önlenemez, ancak yönetilebilir. Şimdiye kadar kemoterapi seansları sırasında saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilecek hiçbir süreç, tedavi veya çözüm tasarlanmamıştır ancak tedavi süresince ve sonrasındaki iyileşme döneminde saçınıza doğru şekilde bakmanız fark yaratabilir.

Saç ne zaman çıkar?

Saçların yeniden çıkması birçok faktöre bağlıdır. Kalıcı saç dökülmesinin olduğu durumlarda, saçların yeniden çıkması için ekim yapılması gerekebilir. Geçici saç dökülmesi durumunda, doğru bakım yapıldığı takdirde, tedaviniz bittikten yaklaşık 3 ila 6 ay sonra saçlarınızın yeniden çıkmasını bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, saçınızın dokusu farklı olabilir veya farklı bir gölgeye sahip olabilir. Kemoterapi ilaçlarını bıraktıktan altı ay ila bir yıl sonra kafa deriniz tamamen saçla dolabilir.

Related Articles

Argan Yağının Saç Sağlığına Faydaları

[email protected]

Ev Yapımı 6 Doğal Saç Boyası Tarifi

[email protected]

Kıl Kökü İltihabı ( Folikülit) Nedir?

[email protected]

Yorum Yap