Kadın Tipi Saç Dökülmesi (Androjenik Alopesi) Nedir?

Androgenetik alopesi olarak da adlandırılan kadın tipi kellik, kadınları etkileyen saç dökülmesidir. Erkek tipi kelliğe benzer, ancak kadınlar saçlarını erkeklerden farklı bir şekilde kaybedebilir. Kadınlarda saç dökülmesi özellikle yaşlandıkça normal olarak kabul edilmektedir. Kadınların yaklaşık üçte ilisi menopoz sonrasında saçlarını kaybederken %80’i 65 yaşına kadar saç kaybı yaşamamaktadır.

Kadın tipi saç dökülmesi kalıtsaldır ancak menopozdan sonra hormonlara bağlı olarak daha yaygın görülmektedir. Eğerki ani bir saç kaybı sorununuz olduğunu fark ederseniz derhal doktorunuza başvurun ve saç dökülmesinin neden kaynaklı olduğunu öğrenin. Birçok sağlık sorununda olduğu gibi saç dökülmesi probleminde de ne kadar erken tedavi edilirseniz, dökülmeyi o kadar hızlı durdurabilirsiniz ve hatta saçlarınızı yeniden büyütebilirsiniz.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Olur?

Kadın tipi kellikte saçın uzama aşaması yavaşlar. Ayrıca yeni saçların çıkmaya başlaması daha uzun sürer. Saç kökleri küçülür ve uzayan saçların daha ince olmasına yol açar. Bu, kolayca kırılan saçlara neden olabilir. Kadınların her gün 50 ila 100 saç telini kaybetmesi normaldir, ancak kadın tipi kelliği olanlar çok daha fazlasını kaybedebilir.

Erkeklerde saç dökülmesi başın önünden başlar ve kelleşene kadar arkaya doğru çekilir. Kadınlarda ise bu durum saç çizgisinden başlayarak başlarının her yerinden saçlarını kaybeder. Kadınların tamamen kel olma olasılığı daha düşüktür , ancak saçlarınızda çok fazla incelme olabilir. Doktorlar kadın tipi kelliği üç türe ayırır:

  • Tip I, az miktarda incelme.
  • Tip II, parçanın genişlemesini ve etrafındaki incelmenin artmasını içerir.
  • Tip III, kafa derinizin üst kısmında şeffaf bir alan ile baştan aşağı incelmesi.

Genetik Faktörler Kadın Tipi Saç Dökülmesine Neden Olabilir mi?

Saç dökülmesi sorunu ebeveynlerden çocuklara geçebilen genetik faktörlere bağlı olabilir. Bu genleri her iki ebeveynden de miras alabilirsiniz. Yani yakın bir aile bireyinde kadın tipi saç dökülmesi problemi varsa, sizinde aynı durumdan muzdarip olma olasılığınız yüksektir.

Kadın Tipi Saç Dökülmesine Başka Ne Sebep Olabilir?

Kadın tipi kellik genellikle altta yatan bir endokrin durumdan veya hormon salgılayan bir tümörden kaynaklanır. Düzensiz adet dönemi, şiddetli sivilce veya istenmeyen tüylerde artış gibi başka semptomlarınız varsa, doktorunuza danışın. Farklı türde bir saç dökülmesi yaşıyor olabilirsiniz.

Kadınlar 20’li Yaşlarında Kadın Tipi Saç Dökülmesi Yaşayabilir mi?

Woman with hair loss problem on white background, closeup

Kadınların orta yaştan önce kadın tipi kellik geliştirme olasılığı daha düşüktür. Erkekler gibi, kadınların da 40’lı, 50’li yaşlarına ve sonrasına girdiklerinde saçlarını kaybetme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca sigara içmek kadın tipi saç dökülmesi geliştirme riskinizi artırabilir.

Related Articles

Batık Saç (Kafa Derisinde Kıl Dönmesi) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

[email protected]

Saç Uzamasına Yardımcı Olan Doğal Yağ Tavsiyeleri

[email protected]

Aloe Veranın Saça Faydaları: Saç Büyümesine Nasıl Yardımcı Olur?

[email protected]

Yorum Yap