Jojoba Yağının Saça 5 Mucizevi Faydası

Jojoba yağı, jojoba adı verilen bir bitkinin tohumlarından elde edilen bir çeşit bitkisel yağdır. Çok sıcak ve kurak bölgelerde yetişen bu bitki, nemlendirici özelliği sayesinde birçok cilt bakım ve saç bakım ürününde sıklıkla kullanılmaktadır. Saç için oldukça besleyici vitamin ve minerallere sahip olan jojoba yağının saç sağlığına kattığı faydaları duyunca sizde çok şaşıracaksınız. Bu yazımızda saç için adeta mucizevi bir özelliğe sahip olan jojoba esansiyel yağının faydalarından bahsettik. İşte jojoba yağının saça faydaları….

1. Saçı nemlendirir

Jojoba yağı molekülleri, saçı doğal olarak yağ ile kaplayan sebuma benzemektedir. Bu yağ saça uygulandığında saç derisini ve saç tellerini nemlendirerek saçın yumuşak ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Dilerseniz jojoba esansiyel yağını saç kremlerinize ekleyebilir, donuk ve yıpranmış saçlarınıza canlılık katabilirsiniz.

2. Kepeği önler

Jojoba yağı doğal olarak palmitik asit ve stearik asit içermektedir. Yani jojoba yağını saç derinize masaj yaparak uyguladığınızda çok kuru veya çok yağlı saçlarda sıklıkla karşılaşılan kepek sorununu çözebilmektedir. Cildi dengeleme konusunda bir hayli yetenekli olan bu yağ düzenli kullanımlarda kepek sorununu tamamen ortadan kaldırabilir. Dilerseniz jojoba yağını saçlarınızı şampuanlamadan önce kafa derinize ve saçlarınıza kökten uca sürebilir, 20 dakika kadar beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu işlem kepek tedavisi olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

3. Saçı hasara karşı korur

Jojoba esansiyel yağının içerisinde bulunan yağ asitleri saçı yalnızca iyleştirmekle kalmaz, aynı zamanda ısı kaynaklı saç şekillendirme makinelerinden kaynaklı ortaya çıkan ısı hasarına karşı korur. Peki bu nasıl oluyor diye soracaksınız. Jojoba yağı, içerisindeki bileşenler sayesinde serbest radikallere karşı savunmaktadır. Yağın koruyucu özellikğinden faydalanmak için saçınızı fön makinesiyle kurutmadan veya düzleştirici, maşa gibi ısı kaynaklı şekillendiriciler kullanmadan önce ve sonra kullanabilirsiniz.

4. Saç büyümesini teşvik eder

Jojoba yağında bulunan B vitamini, C vitamini, çinko, bakır gibi vitamin ve mineraller saçın beslenmesine, kalınlaşmasına ve uzamasına yardımcı olabilir. Bu duruma örnek olarak jojoba yağının içerisinde bulunan çinkonun saçtaki dokunun büyümesi için hayati bir önem taşıdığını hatırlatabilirsiz. Çinko, foliküllerin büyümesine yardımcı olur ve yağ bezlerinin işlevselliğini korur. Bu yağı saç dökülmesi problemi yaşayan bireylerde gönül rahatlığıyla kullanabilir. Tek yapmanız gereken bir kaç damla jojoba yağını saç derinize sürerek saç dökülmesine neden olabilecek kuruluğu önleyerek foliküllerin nemlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

5. Grileşmeyi geciktirir

Older woman in her 60s in coffee place smiling and looking at the camera with crossed arms while having cappuccino

Erken yaşta görülen saç grileşmesi sorunu, genellikle pigment kaybına bağlı olarak bakır eksikliğinden kaynaklanabilir. Jojoba yağı içeriğinde bol miktarda bakır, C vitamini ve E vitamini gibi koruyucu antioksidanlar içermektedir. Bu sayede gri saç sürecini yavaşlatarak kaybolan bakırın bir kısmının geri kazanılmasına yardımcı olabilir. Dilerseniz duştan sonra ve şekillendirmeden önce jojoba esansiyel yağını saç derinize ve saçlarınıza bir kaç damla sürerek masaj yapabilirsiniz.

Related Articles

Varis Nedir, Varisten Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

[email protected]

Sedef Hastalığı İçin 8 Doğal Çözüm

[email protected]

Saçkıran Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Yorum Yap