Hassas Saç Derisi Sorununa Karşı 5 Bitkisel Çözüm Önerisi

Kafa derisi ağrısı ve tahrişi hem kadınları (daha büyük oranda) hem de erkekleri (daha düşük bir oranda) etkileyen genel bir cilt problemidir. Özellikle saç köklerinin çevresinde hissedilen ağrı, yanma, karıncalanma veya kaşıntı durumları birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebilir.

Kafa derisinde ağrıyı tetikleyen en belirgin durumlar arasında baş ağrısı, saç dökülmesi, alerji, egzama ve sedef hastalığı yer almaktadır. Özellikle boynun arkasından alına kadar uzanan sinirler, bu durumun başlıca nedenleri arasında olabilir. Bu gibi durumlarda kafa derisi aşırı hassas hale gelerek yanma, kaşıntı ve acıya yol açabilir. Öte yandan kafa derinizde bit veya kimyasal ürün temasının da ağrıya neden olabileceğini unutmayın. İşte saç derisi hassasiyeti yaşayan bireylerin evde uygulayabileceği bitkisel tedavi yöntemleri….

1. Aloe Vera

Özellikle kuru saç derisine bağlı olarak meydana gelen hassasiyetlerin çözümünde kullanılan aloe vera, içeriğindeki anti-enflamatuar özellik sayesinde cilt tahrişini azaltarak ağrılı kafa derisi problemlerini iyileştirmektedir. Son derece kolay kullanıma sahip aloe vera özünü saçlarınızı yıkamadan önce kafa derinize iyice sürün. Yaklaşık10 dakika kafa derinizde beklettiğiniz aloe vera özünü iyice durulayarak saçlarınızı kurumaya bırakın.

2. Lavanta yağı

Uçucu yağların kafa derisi hassasiyetlerinde ve birçok cilt probleminde iyileştirici özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Lavanta yağı da dahil olmak üzere çeşitli uçucu yağlar saç diplerindeki mikropların yok edilmesine ve beraberinde saçların sağlıklı bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur.

3. Papatya

Cilt hastalıklarının tedavisinde en sık kullanılan bitkisel yöntemler arasında yer alan papatya, ağrılı ve kaşıntılı saç derisinin tedavi edilmesinde yardımcı olabilen yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Papatyayı 20 dakika kadar kaynamış suda bekletin ve sonra süzdürün. Tamamen soğuyan papatya suyunuzu saçınızı şampuanladıktan sonra durulamak için kullanın.

4. Neem Yağı

Yatıştırıcı etkisiyle bilinen neem yağı, hem doğal bir antibiyotik hem de ağrı kesici özelliğe sahiptir. Neem yağını kafa derinize uygulamadan önce bitki özlü kimyasal içermeyen şampuanınızın içerisinde 15 damla kadar damlatın. Sonrasında saçlarınıza uygulayın ve nazikçe ovalayın. Bu işlem kafa derisi temizlemekle kalmaz aynı zamanda saç köklerindeki kalıntıları temizleyerek güçlenmesine yardımcı olur.

5. Çay ağacı yağı

Hafif bir analjezik özelliğe sahip olan çay ağacı yağı, saç derisini yatıştırmak için birçok yararlı özelliğe sahiptir. Yarım fincan ılık suya 15 damla çay ağacı yağını ekleyin ve ardından kafa derinize nazikçe masaj yaparak sürün. Bu işlem kafa derisinde oluşan mikrop ve enfeksiyonların yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar çay ağacı yağının antifugal özelliğe sahip olmasından dolayı hafa derisi hassasiyeti yaşayan bireylerde mantar büyümesini önlediği bilinmektedir.

Related Articles

Nane Yağı Saça Faydalı mı?

[email protected]

Kadın Tipi Saç Dökülmesi (Androjenik Alopesi) Nedir?

[email protected]

Saçkıran Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Yorum Yap