Cilt Lekeleri Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşlılık, güneşe maruz kalma, hormonal değişiklikler vb. durumların bir sonucu olarak meydana gelen cilt lekeleri, deride meydana gelen küçük koyu alanlardır. Oluşum çeşitlerine göre boyutları farklılık gösteren cilt lekeleri genellikle yüzde, ellerde, omuzlarda ve kollarda sıklıkla görülebilmektedir. Cilt lekeleri aynı zamanda güneş lekeleri, güneş lentijinleri ve karaciğer lekeleri olarak da adlandırılmaktadır.

Cilt lekeleri genellikle 50 yaş ve üzerindeki yetişkin bireylerde sıklıkla görülen bir durum olmakla beraberinde aynı zamanda genç bireylerdede günümüzde sıklıkla rastlanan problemler arasında yer alıyor. Çoğu kez herhangi bir sağlık sorununa neden olmayan cilt lekeleri tedavi edilmemesi durumunda kendiliğinden geçebileceği gibi kalıcı hale de gelebilir. Ancak cilt lekeleri çok fazla güneşe maruz kalındığının bir işareti olmakla beraberinde cildinizin kendini güneşin hasarından korumak için aldığı bir önlemdir. Aydınlatıcı kremler bu tarz durumlarda en büyük kurtarıcınız olabilir.

Cilt Lekesi Semptomları

Cilt lekeleri neredeyse tüm cilt tiplerinden insanları etkileyebilirken özellikle açık tene sahip bireylerde daha yaygın olarak görülmektedir. Öte yandan çocuklarda da yaygın olarak görülen cilt lekeleri, her zaman yaşa bağlı olarak ortaya çıkmayabilir. Cilt lekelerinin en yaygın semptomları arasında:

  • Düz ve oval şekillerde beliren pigmentasyonlu alanlar
  • Ortalama 1 cm boyutlarında görülen lekeler
  • Genellikle açık kahverengi ile koyu kahverengi tonlamalar
  • Ellerin arkası, ayak üstü, yüz, omuzlar ve sırt üstü gibi yıllar içinde en çok güneşe maruz kalan cilt yüzeyinde beliren koyu lekeler.

Cilt Lekesi Nedenleri

Cilt lekeleri aşırı aktif pigment hücrelerinden kaynaklanan bir durumdur. Ultraviyole (UV) ışık, cilde rengini veren doğal bir pigment olan melanin üretimini hızlandırır. Yıllarca güneşe maruz kalan ciltte, melanin kümeleştiğinde veya yüksek konsantrasyonlarda üretildiğinde cilt lekeleri görülür. Öte yandan bronzlaşma aletleri de cilt lekelerinin oluşumuna neden olabilir.

Kimler Risk Altında?

Açık tenli bireyler, sık ve yoğun güneşe maruz kalan veya güneş yanığı geçmişine sahip olan kişilerin cilt lekesine sahip olma riski daha yüksektir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Cilt lekeleri tıbbi bakım gerektirmemekle beraberinde olası bir sağlık sorununa sebep olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Tüm bunların yanında cilt lekelerinizin boyutu giderek artış gösteriyorsa ve bu durum kontrol edilemez bir hal aldıysa cilt doktoruna başvurmanız önerilmektedir. Doktorunuz bu cilt lekelerinin neden meydana geldiğini araştırırken aynı zamanda kanser riskine karşı çeşitli kontroller gerçekleştirecektir. Cilt lekelerinde şu durumlarda doktora gitmeyi ihmal etmeyin:

  • Siyahlaşma
  • Boyut olarak artma
  • Düzensiz çoğalma
  • Kanama
  • Farklı renk kombinasyonlarında çoğalan lekeler

Çözüm Ne?

En iyi leke giderici krem olarak da bilinen Uraw Aydınlatıcı Krem, cilt yüzeyinde meydana gelen ve uzunce süre geçmek bilmeyen lekeleri dahi yok etmede üstün bir başarıya sahiptir. Uzunca bir süre yapılan klinik çalışmalar sonucunda elde edilen Uraw Aydınlatıcı Krem, içeriğindeki zengin bileşenler sayesinde hem cildinizde meydana gelen lekelerin giderilmesine yardımcı olur hem de cilt yüzeyinin beslenerek daha sağlıklı bir hal almasına destek olur.

Uraw Aydınlatıcı Krem Ne İşe Yarar?

Leke giderici krem olarak kullanılan Uraw Aydınlatıcı Krem, çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen cilt lekelerinin silinmesine yardımcı olmaktadır. Ürün içerisinde yer alan doğal bileşenler, hem cildin beslenmesine hem de istenmeyen lekelerin yok olmasına destek sağlar. Uraw Aydınlatıcı Krem içerisinde yer alan Symwhite Plus maddesi, melanin sentezinde azalma sağlayarak cildin aydınlanmasına yardımcı olmaktadır. Öte yandan krem içerisinde yer alan baobab yağı sayesinde güneşin ve çevresel faktörlerin cildinize verdiği zararların onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca çiğdem çiçeği özü sayesinde kolajen elastin sentezi uyarılarak cilt yapısının yenilenmesi sağlanır.

Uraw Aydınlatıcı Krem İçeriğinde Neler Var?

Symwhite Plus, VC-IP, Shea yağı ve Badem Yağı, nar ekstratı, Alfa Bisabolol, Baobab Yağı, Limon Çekirdeği Yağı, Crocus Crysanthus Extract

Symwhite Plus: Çam ağacından elde edilen pinosylvin’den ilham alınan ‘Phenylethyl Resorcinol’ ve ‘Bisabolol’ içerir. Bu iki kombinasyon melanin sentezinden azalma sağlayarak, cilt üzerinden aydınlatıcı etki gösterilmesine olanak sağlar.

VC-IP: Tirozinaz enzimini inhibe ederek, melanin sentezinin düzenli olmasına yardımcıdır. Bu şekilde beyazlatıcı ve aydınlatıcı etki gösterir.

Baobab Yağı: E vitamininden ve antioksidanlardan zengin içeriğe sahip buğday, güneşin ve çevresel etmenlerin etkisi ile yıpranmış cilt dokusunun yenilenmesine ve nemlendirilmesine yardımcı olur.

Limon Çekirdeği Yağı: Cilt dokusunu sıkılaştıran ve cildin dengeli bir renk tonuna sahip olmasını sağlayan limon çekirdeği yağı, diğer aktiflerin etkilerini arttırarak, portakal kabuğu görünümünün giderilmesinin ardından daha sıkı bir cilt dokusunun elde edilmesine yardımcı olur.

Crocus Crysanthus Extract: Gençliğin ve güzelliğin sembolü olan Çiğdem çiçeğinden elde edilen etken madde, kolajen elastin sentezini uyararak cilt yapısının yenileyerek düzenlenmesine yardımcı olur. Hücreler arası iletişimi kolaylaştırarak cildin yenilenme sürecinin hızlanmasını destekler.

Related Articles

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Pirinç Suyu Saça Faydalı mı? | Doğal Saç Bakımı

[email protected]

Kansere Bağlı Saç Dökülmesiyle Nasıl Başa Çıkılır?

[email protected]

Yorum Yap