Erkek Tipi Kellik

Erkek tipi kellik tipik olarak kafa derisinde gözle görülür bir saç kaybı olduğunda ortaya çıkar. Erkeklerde saç dökülmesinin en sık nedeni yaşlanma olmakla birlikte günümüzde genç yaş grubunda çok sık görülmektedir. Başlıca nedenleri Genetik yapı ve hormonlardır.

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri ile ilgili önemli bir nokta da kelliğin oluşma şeklidir. Kellik, aradaki saç köklerinin kaybı nedeniyle iki saç arasındaki boşluk arttığında ortaya çıkar. Saç doğal yoğunluğunu ve kalınlığını kaybetmeye başlar

Bu nedenle, kellik tedavisi aramanın iki ana nedeni vardır: Bunlardan ilki saçınızın sağlığını korumak için kelliği nasıl önleyeceğinizi bilmeniz gerekir. İkincisi ise saç derisinin görünürlüğünü kapatmak için bir kellik tedavisine ihtiyacınız vardır.

Erkeklerde Kellik Nedenleri

Hormonal dengesizlik

Ergenlik döneminde erkeklerde androjenler aktif hale geldiğinden bıyık, sakal ve ses kısıklığı gibi ikincil cinsel özelliklerin gelişmesine yol açar, böylelikle erkek hormonlarında ki dalgalanmalar saç dökülmesine karşı duyarlılığın artmasına neden olabilir.

Bazı ilaçlar

Erkeklerde saç dökülmesinin birçok nedeninden biri, zaman zaman vücudunuz için stres oluşturabilen ve erkek tipi incelmeyi tetikleyebilen çeşitli ilaçlara maruz kalmanın bir yan etkisidir. En yaygın örnek steroid kullanımıdır.

Telaşlı yaşam tarzı

Telaşlı bir yaşam tarzından kaynaklanan stres, kortizolün (stres hormonu) aşırı üretimine yol açabilir. Ayrıca saç dökülmesine neden olabilir. Stres, yüksek düzeyde testosteron ve adrenalin üretir. Daha da önemlisi, yüksek testosteron seviyesi, yüksek testosteronun ne kadarının DHT’ye (Dihidrotestosteron) dönüştürüldüğüdür. DHT, testosteronun daha aktif formudur ve normal testosterondan 5 kat daha güçlüdür. Saçın büyüme ve parçalanma döngüsü sırasında DHT, folikül boyutunu küçültür. Bu, DHT’nin normal büyüme saç döngüsünü etkilediği için saçınızın daha kısa ve daha ince olduğu anlamına gelir.

Genetik nedenler

Erkek tipi kellik kalıtsal kelliğin bir sonucu olabilir. Genetik, hormonlar ve yaşam tarzında meydana gelen stresin bir kombinasyonu olarak bu durum kelliğe sebebiyet verebilir.

Erkek Tipi Kellik Belirtileri Nelerdir?

  • Uzaklaşan ve giderek ayrılan saç çizgisi
  • Günde 100’den fazla saç teli kaybı
  • Erken yaşta hızlı saç dökülmesi problemi
  • Saç dökülmesi ile beraberinde kafa derisinde ağrı veya kaşıntı

Related Articles

Saçkıran Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Aloe Veranın Saça Faydaları: Saç Büyümesine Nasıl Yardımcı Olur?

[email protected]

Kepek Neden Olur? Kepekten Nasıl Kurtulunur?

[email protected]

Yorum Yap