E Vitamini Saç İçin Neden Önemli? | Faydaları Neler?

Güçlü bir antioksidan görevi gören, hücre zarlarını çevredeki serbest radikallerin verdiği zarardan koruyan ve yağda kolayca çözünen E vitamini, hem vücut sağlığı hem de saç sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bir antioksidan olarak görev yapan E Vitamini, özellikle güneş, kirlilik, sigara dumanı (ana kaynak), pestisitler, gıdalardaki kimyasallar, sağlıksız gıda yağları, fiziksel ve zihinsel stres gibi birçok neden kaynaklanan serbest radikallerle savaşmaktadır. Bu yazımızda insan sağlığına bu denli faydaları bulunan E vitaminin saç sağlığı üzerindeki etkilerini listeledik. İşte E vitaminin saçlara faydası:

1. Saçı uyarır.

Sağlıklı saçların temeli sağlıklı bir saç derisidir. Saç derisi sağlığı ise pH seviyeleri, yağ üretimi, kafa derisine kan dolaşımı ve folikül sağlığı gibi bir dizi unsura bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Saç deriniz kuruduğunda, yağ bezleri aşırı performans göstermeye başlar ve kafa derinizi gereğinden daha yağlı hale getirir. Fazla yağ saç köklerini tıkar, kaşıntı, kepek ve saç dökülmesine neden olur. Bu aşamada E Vitamini saça nem sağlayarak, yağ bezlerini yatıştırarak, çeşitli elementleri yeniden dengeleyerek, saç derisinin canlanmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Böylece sağlıklı bir saç uzamasına olanak sağlar.

2. Saç büyümesine yardımcı olur.

Antioksidanların bir özelliği de vücutta ve kafa derisinde kan dolaşımını iyileştirmesidir. Böylece artan kan dolaşımı, saç tellerini kökten şafta doğru besler. Dahası, E vitamini ayrıca kuru ve hasar görmüş saç köklerini onararak sağlıklı saçların uzamasını sağlar.

3. Erken grileşmeyi önler.

Gri saç, çürüyen saç dokularının bir yan ürünüdür. E vitamini içerisindeki güçlü antioksidanlar sayesinde doku parçalanmasını önler ve erken grileşme olasılığını azaltır. Böylece saç derisi her daim sağlığını korurken saç telleri güçlü ve canlılık kazanır. Öte yandan yağ bazlı olan E Vitamini, yüzeydeki kirleri ve yabancı maddeleri derinlemesine temizlemeyi ve yağ dengesini korumayı kolaylaştıran ağır bir yumuşatıcıdır.

4. Kırık saç uçlarını onarır.

Fön, maşa, saç kurutma makinesi vb. ısı kaynaklı cihazlar saçlarda bölünmüş uçlara neden olabilir. Özellikle uzun süre ısı ve kimyasal işleme maruz kalan saçlarda meydana gelen hasar, ilerleyen süre zarfından güçsüzleşen, kolayca kopabilen, kırılgan ve bölünmüş ayrık uçlara sahip bir saç yapısına sahip olmanıza neden olabilir. Bu aşamada E vitamini, saçınızda meydana gelen hasarın onarılmasına yardımcı olarak saç kırılmalarını, güçsüzleşmelerini ve bölünmüş uçları yeniden iyileştirerek saçın genel yapısının korunmasına yardımcı olur.

5. Kafa derisini temizler.

E Vitamini, vücudunuzun ve cildinizin yaşlanmasını ve böylece sarkık olmakla birlikte kırışmasını, matlaşmasını engeller. Bununla beraber cilt üzerindeki etkileri gibi kafa derisi üzerinde de benzer faydalara sahip olan E vitamini, kafa derisinin ölü deri hücreleri ve kirlerden arınmasına, saç gözeneklerinin açık kalmasına ve kafa derisinin sağlığını korumasına yardımcı olur. Öte yandan ultraviyole radyasyonun neden olduğu serbest radikaller, koyu lekelere ve güneş yanığına neden olabilir. E vitamini hasarı nötralize ederek kafa derisinin onarılmasına yardımcı olur.

Related Articles

Yağlı Cilt Bakımı ve Sivilceli Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

[email protected]

Kansere Bağlı Saç Dökülmesiyle Nasıl Başa Çıkılır?

[email protected]

Yumuşak ve Parlak Saçlar İçin Muzlu Saç Maskesi Tarifleri | Evde Saç Bakımı

[email protected]

Yorum Yap