Saçlarınızda Yağ Yerine Kullanabileceğiniz 5 Doğal Nemlendirici

Saçınızın da tıpkı cildiniz gibi bol miktarda nemlendirilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde saçlarınızın kuru olduğunda daha kolay kırılır ve güçsüzleşir. Nemli saçlar her daim esnek, dolaşmaya karşı dayanıklı ve kırılmaya daha az eğilimlidir. Bu yazımızda herhangi bir saç bakım yağı kullanmadan evinizde doğal gıdalarla saçınıza nasıl nem kazandırabileceğinizi anlattık. Aşağıda yer alan gıdalar yalnızca saçlarınıza nem kazandırmakla kalmaz aynı zamanda saçın sağlıklı bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur.

1. Bal

Bal, saç köklerini yumuşatmaya yardımcı olan ve donuk saçlara parlaklık kazandıran doğal bir tedavi yöntemidir. Bal aynı zamanda nemlendiricidir ve su molekülleriyle bağlanarak kuru saçların nemlenmesine yardımcı olur. Buna ek olarak bal, saç sağlığını artıran besinlerle doludur. Bu doğal antiseptik ayrıca kepek ve deri iltihabı gibi durumları hafifleterek saçı ve saç derisini sağlıklı tutar.

2. Avokado

Çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ asitleri ile dolu olan avokado, eşsiz içeriği sayesinde saç sağlığının korunmasına önemli ölçüde katkı sağlayabilir. Bu yağlar sadece donuk, kuru ve susuz saçlar için faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm saç tipleri için eşsiz sonuçlar doğurabilir. Hepsi bu kadar değil, bu nefis meyvenin özü saça uygulandığında saç derisini besleyerek saçların sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

3. Muz

Muz, doğal yağlar açısından zengin olmakla birlikte, aynı zamanda karbonhidratlar, vitaminler ve potasyumlaarla dolu eşsiz bir meyvedir. Bu süper besinler saç tellerini yumuşatmaya ve doğal elastikiyetlerini korumaya, kırık uçları ve kırılmaları önlemeye, saç derisini beslemeye ve kepeği kontrol etmeye, saçları parlak, yönetilebilir, güçlü, hacimli hale getirmeye ve ayrıca güneşten zarar görmüş saçları onarmaya yardımcı olur.

4. Lor

Mükemmel bir protein ve kalsiyum kaynağı olan lor, saç sağlığına katıkıda bulunan A vitamini, potasyum ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Özellikle bu eşzi gıdanın tıpkı yoğurtta olduğu gibi saçlardaki elektriklenmeyi azalttığı, saçı yumuşattığı ve nemlendirdiği bilinmektedir. Tüm bunların yanında lor ayrıca kepekle mücadelede oldukça etkili olan anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

5. Yumurta

Yumurta sadece saçınızı nemlendirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saç derisini iyileştirerek saçları onarmaya ve kırılmayı önlemeye yardımcı olur. Öte yandan protein ve biotin açısından zengin olan yumurta, saç derinize ve saçınıza ihtiyaç duydukları besinleri sağlayabilir. Bu mucizevi gıdanın en bilinen faydaları arasında saç uzamasını uyarması, saçın gücünü arttırması ve saç dokusunu iyileştirmesi yer almaktadır.

Related Articles

Evde 5 Kolay Yöntemler Bölünmüş Uçlardan Nasıl Kurtulurum?

[email protected]

Hindistan Cevizi Yağının Saç Sağlığına Faydaları

[email protected]

Avakado Yağının Saç Sağlığına Faydaları

[email protected]

Yorum Yap