Kepek Neden Olur? Evde Kepek Tedavisi Önerileri

Günümüzde her 6 kişiden 3’ü, kepek sorunuyla mücadele ederken bu problem yaşam kalitesini ciddi oranda etkilemektedir. Saç derisinin sağlığının bozulması sonucunda meydana gelen bu kafa derisi sorunu, altta yatan çeşitli sağlık problemlerinde kaynaklanabileceği gibi aynı zamanda kişisel hijyen koşullarına dikkat edilmemesi durumunda da oluşabilmektedir. Bu yazımızda kepek nedenleri ve kepekle evde nasıl mücadele edebileceğinizi anlattık.

Kepek Neden Olur?

Kepek, birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Kepek oluşumuna sebebiyet veren yaygın durumlar arasında seboreik dermatit, kuru cilt, hijyen, kirlilik ve stres yer almaktadır.

1. Seboreik Dermatit

Seboreik dermatit, saç deriniz tarafından salgılanan yağda bulunan “malassezia” adlı bir mayanın neden olduğu yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Seboreik Dermatit, başınızda pullu lekelere, kaşıntılı bir kafa derisine, kırmızı tahriş olmuş cilde ve inatçı kepeğe neden olabilir. Genellikle düzenli temizlik ve uygun bakım ile tıbbi tedavi olmaksızın kendiliğinde geçebilir.

2. Kuru Cilt

Kuru cilde sahip kişilerin kepeklenme riski daha yüksektir. Kuruyan, soyulan veya pullanan cilt yapılarında kafa derisinin pul pul bir hal alması daha kolay hale gelmektedir. Özellikle soğuk kış aylarında daha sık görülen bu durum için nemlendiriciler en etkili çözüm olmaktadır.

3. Cilt Koşulları

Sedef hastalığınız veya egzamanız varsa, sık sık kepeklenme problemi yaşayabilirsiniz. Düzenli bakım ile önlenebilir ancak bu tür cilt rahatsızlıklarında kepek tekrarlamaktadır.

4. Hijyen

Hijyen doğrudan kepekle ilgili olmasa da, düzenli olarak saçlarınızı temizlememek veya şampuanlamamak, saç derinizdeki yağları ve cilt hücrelerinin kepeğe neden olmasına sebebiyet verebilir.

5. Kirlilik ve Isı

Kepeğe neden olan başlıca faktörler arasında yer alan kirlilik ve ısı özellikle aşırı terlemeye, cilt tahrişine, kafa derinizde mantar enfeksiyonlarına neden olabilirler. Tüm bunların hepsi kepeğe neden olabilir.

6. Stres

Malassezia adlı maya herkesin kafa derisinde var olsa da, stresli bu mayanın tetiklenmesine sebebiyet verebilir. Stres aynı zamanda ‘kaşıntı-çizilme döngüsü’ adı verilen duruma sebebiyet verebilir.

Evde Kepek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler ve çeşitli bakım önerileriyle evde kolayca kepekle mücadele edebilirsiniz. İşte kepekle mücadelede yardımcı olan doğal tedavi yöntemleri:

Kepek İçin Elma Sirkesi

Elma Sirkesi (ACV) kafa derisinin pH dengesini geri kazandırarak mayanın büyümesini engeller. Aynı zamanda doğal bir saç temizleyici olarak çalışır. Gözenekleri ve saç köklerini açmaya yardımcı olur.

Yöntem: İki bardak elma sirkesini üç bardak soğuk suyla karıştırın ve bu karışımı şampuanlama sonrası saçınızı durulamak için kullanın. Yıkamadan önce iki dakika bekletin. En iyi sonuçlar için bunu haftada bir kullanın.

Kepek için Hindistan Cevizi Yağı ve Limon

Mantar önleyici özellikleriyle bilinen Hindistan Cevizi Yağı, kuru saç derisini nemlendirir ve kaşıntıyı bir profesyonel gibi giderir. Ayrıca saçınızı besler ve saç uzamasını hızlandırır. Limon ise yüksek C vitaminli içeriği ve asidik yapısıyla akfa derisinin temizlenmesine yardımcı olur.

Yöntem: Güçlü bir kepek önleyici ilaç için, eşit miktarda Hindistan Cevizi Yağı ve Limon Suyu karıştırın ve saç derinize masaj yapın. Saçınızı yıkamadan önce 20 dakika bekletin. En iyi sonuçlar için bu kepek tedavisini evde düzenli olarak uygulayın.

Kepek İçin Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı, güçlü temizleyici ve mantar önleyici özelliklerinden dolayı uzun süredir kepek tedavisinde kullanılmaktadır. Sizde kepek problemini kontrol altına almak için bu doğal ürünün deneyebilirsiniz.

Yöntem: Yarım bardak uçucu yağa (Lavanta gibi) altı damla Çay Ağacı Yağı ekleyin ve kepekten kurtulmak için saç derinize masaj yapın. Tamamen doğal bir kepek önleyici şampuan haline getirmek için normal şampuanınıza birkaç damla da ekleyebilirsiniz.

Kepeğe Karşı Zeytinyağı ve Sirke

Kepek için zeytinyağı doğal bir yumuşatıcıdır ve antioksidan özellikleri sayesinde oksidatif hasarı en aza indirir. Bu hafif yağ, saçı ağırlaştırmadan en iyi sonucu vermektedir. Öte yandan sirkenin asetik özellikleri mantar enfeksiyonlarıyla savaşır ve kan dolaşımını iyileştirir.

Yöntem: 1 çay kaşığı Zeytinyağı ve 2 çay kaşığı Beyaz Sirkeyi bir kase suya karıştırın. Bu karışımı saçınızın kepekli bölgelerine uygulayın. Sonrasında Sülfat içermeyen kepek önleyici bir şampuanla yıkayın ve bir saç kremi uygulayın.

Kepek İçin Yoğurt

Yoğurttaki laktik asit, kepeği önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Bu kepek ilacının antibakteriyel özellikleri, içindeki proteinin saçı köklerinden güçlendirmesini sağlayacaktır.

Yöntem: Saçınızı ılık suyla durulayın ve bir havluyla kurulayın. Saç derisine ve saça bol miktarda taze yoğurt sürün. 10 dakika bekletin. Suyla yıkayın.

Related Articles

Saç Kırıkları Neden Oluşur? Saçlar Neden Kırılır?

[email protected]

Evde Denemeniz Gereken 4 Etkili Saç SPA’sı Tarifi!

[email protected]

Kepeklenme Problemini Arttıran Nedenler

[email protected]

Yorum Yap