Derhal Bırakmanız Gereken 5 Yaygın Saç Bakım Hatası

Saç bakım işlemleri çoğunlukla çevreden duyduğumuz kulaktan dolma işlemlerle yapılmaktadır. Peki bu duyduklarımız saçlarımız için ne kadar faydalı? Her şeyden önce bir başkasına iyi gelen şey size de iyi gelecek anlamına gelmez. Bu yüzden seçimlerinizde her daim size uygun saç bakım uygulamalarını tercih etmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Sağlıklı, parlak ve hacimli saçlara sahip olmak istiyorsanız, listemizde yer alan yaygın saç bakım hatalarından uzak durmanızda fayda var! İşte saç bakım rutinlerinden en sık yapılan 5 hata!

1. Islak saçları kurutmak için havluyla ovmak

Birçoğumuzun en sık yaptığı hatalardan birisi de duştan hemen sonra başa bir havlu koymak ve saçı sert bir şekilde ovmaktır. Özellikle kısa saçlı erkeklerin yaptığı bu hata, uzun saçlara sahip kadınlarda kırıklara, kopmalara ve dolaşmalara neden olabilmektedir. Genellikle kadınlar bir havluyu saçının etrafına sarar ve duştan sonra uzun süre bu şekilde bırakır. Burada amaç saçta bulunan fazla suyun emilmesini sağlamaktır. Saçınızı yıkadıktan sonra, bir havluyla hafifçe saçınıza bastırıp çekin. İşlem sırasında sert ileri geri hareketlerden kaçının. Bu saç miline zarar verir ve saç kırılmasına yol açar. Ayrıca saçınızı uzun süre ıslak havluya sararak bırakmak saç köklerinizede zarar verebilir. Saçınızı birkaç dakika havluya sarabilir ve ardından havayla kuruması için açabilirsiniz.

2. Islak saçları tarama ve ısıyla şekillendirme

Evet şekillendirme işlemi en iyi nemli saça yapılır ancak ıslak saça değil! Islak saça ısı uygulaması kötü bir kombinasyondur. Suyu emmek için damlayan ıslak saçları havluyla kurulayın. Saçlar nemliyken, istediğiniz gibi şekillendirin. Saçınızı ısıtarak şekillendirmeden önce, biraz kurutmanız gerekir. Bu işleme başlamak için ıslak saçınızı bir havluyla kurulayın. Ayrıca soğuk ayarda saç kurutma makinesini de kullanabilirsiniz. Unutmayın, ıslak saçta saç maşası veya sıcak düzleştirici kullanmak saç telini yakabilir ve folikülleri zorlayarak onlara zarar verebilir.

3. Yanlış saç bakım ürünü kullanımı

Saçlarınız için her daim doğru bakım ürününü seçtiğinizden emin olmalısınız. Peki doğru saç bakım ürünü nasıl seçilir? Örneğin yağlı bir saç tipine sahip olduğunuzu düşünelim. Bu durumda sizin yağlı saçlar için özel olarak formüle edilmiş doğal bir şampuan kullanmanız gerekmektedir. Bu tarz bir ürün seçimi yağlı saçlarınızın dengelenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saçın ihtiyaç duyduğu nem ve besinleri almasına da yardımcı olur. Çoğu zaman ürünleri reklamlara, ambalajlara ve hepsinden önemlisi indirimde olanlara göre almaktan vazgeçin. Unutmayın, her saç tipi ve her saç derisi düzenli kullanım için farklı tipte bir saç ürününe ihtiyaç duyar. Ayrıca, her ürünün onu doğru kullanmanıza ihtiyacı vardır. Örneğin, saç kremi saç telinin uzunluğu boyunca uygulanmak içindir. Kafa derisi üzerinde değil.

4. Tarak ve fırçanın düzenli olarak temizlenmemesi

Bu, garip bir şekilde birçok kişinin dikkat etmediği temel bir hijyen faktörüdür!T arağınızın veya fırçanızın üzerinde yağ, kir, ürün artıkları vb. birikintilerin olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu kalıntının saçınıza bulaşmamasını sağlamak için onları temizlemek son derece önemlidir. Saçınızı temiz tutmak ne kadar önemliyse, fırçalarınızı ve taraklarınızı temiz tutmak da aynı derecede önemlidir. Bunları haftada en az bir kez yıkamanızı ve arada bir değiştirmenizi öneririz.

5. Açık saçla uyumak

Bu saç hatası, orta ila uzun saçlı insanları ilgilendiren bir durumdur. Saçlarınız açık uyuduğunuzda kendinizi bir diva gibi hissedebilirsiniz ancak sabah kalktığınızda saçınızın büyük olasılıkla tamamen düğümlendiğine şahit olabilirsiniz. Ayrıca sürtünmeyle beraberinde elektirklenme de beraberinde gelecektir. Burada elektriklenme için yastık seçiminin de son derece önemli bir faktör olduğunu unutmayın. Her daim yatağa girmeden önce saçınızı örerek ya da üstten bir topuzla bağlamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ipeksi kilitler için saten bir yastık kılıfı deneyin. Bu, aşırı derecede karışmasını ve kabarmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Related Articles

Kuru Saçları Nemlendirmenin En Etkili 5 Bitkisel Yolu!

[email protected]

Zeytinyağı: Yumuşak Saçların Sırrı | Doğal Saç Bakımı

[email protected]

Kepek Neden Olur? Kepekten Nasıl Kurtulunur?

[email protected]

Yorum Yap