Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eksikliği durumunda birçok sağlık problemine davetiye çıkartan demir eksikliği, tedavi edilmediğinde kalp hastalıkları, hamilelik sorunları, bağışıklık sisteminde zayıflama, bebek ve çocuklarda zeka geriliği, huzursuz bacak sendromu ve saç dökülmesine neden olabilir. Bu yazımızda demir eksilkliği ve saç dökülmesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi sıraladık. İşte demir eksikliğine bağlı saç dökülmesi hakkında merak edilenler…

Demir Eksikliği Neden Saç Dökülmesine Neden Olur?

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır ve her cinsiyetten yetişkinleri ve çocukları etkileyebilir. Saç dökülmesinin nedeni sadece erkek tipi kellik değildir aynı zamanda besin eksikliğinden bağlı olarakda meydana gelebilir. Örneğin yeterli miktarda demire sahip olmadığınızda vücudunuz kanınızdaki hemoglobini üretemez. Hemoglobin, saç büyümesini uyaran hücreler de dahil olmak üzere vücudunuzdaki hücrelerin büyümesi ve onarımı için oksijen taşır. Tedavi ile hem demir eksikliği hem de saç dökülmesi tersine çevrilebilir.

Demir Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi Nasıl Fark Edilir?

Demir eksikliği saç dökülmesi, geleneksel erkek ve kadın tipi saç dökülmesine benzemektedir. Tüm bunların yanında demir eksikliği sadece saç dökülmesine değil aynı zamanda genetik erkek ve kadın tipi kelliğe benzer bir şekilde saç dökülmesine neden olabilmektedir. Genellikle duş esnasında veya saç tarama işlemleri sonrasında normalden fazla dökülen saç telleriyle kendini göstermektedir. Daha ileri vakalarda kafa derisinde kel yamalarla kendini göstermektedir.

Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi Nasıl tedavi Edilir?

Demir eksikliğine bağlı olarak meydana gelen saç dökülmelerinin çoğu kalıcı değildir. Saç dökülmesini tedavi etmenin en iyi yolu, sorunun altında yatan nedeni ele almaktır. Saç dökülmenizin demir eksikliği ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız, demir seviyenizi ölçmek için bir doktora danışın. Doktorunuz demir eksikliği sorununu gidermenize yardımcı olacak en uygun tedavi yöntemini seçecektir.

Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi Önlenebilir mi?

Hayarınızda yapacağınız çeşitli değişikliklerle demir eksikliği sorunu ve saç dökülmesi problemini önleyebilirsiniz. Her şeyden önce sağlıklı bir beslenme ve iyi bir saç bakımı sizi bu sorunla yüzleşmekten uzak tatmaya yetebilir.

Sağlıklı ve dengeli beslenin. Ispanak, bezelye, yağsız proteinler ve meyveler gibi demir açısından zengin tükettiğinizden emin olun.

Diyetinize C vitamini açısından yüksek yiyecekler ekleyin. Bu besinler vücudunuzun demiri daha verimli bir şekilde emmesini sağlar. Daha fazla portakal, çilek, kavun, brokoli ve domates yediğinizden emin olun.

Saçınızı nazikçe fırçalayın ve yıkayın. Saçlarınıza nazikçe davranmak, rutin bakım sırasında fazla kılları çekmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Kimyasallar ve saç boyaları kullanmaktan kaçının. Bu tarz ürünlerin çok sık kullanılması hem saçların yıpranmasına hem de saçların kırılarak dökülmesine neden olabilir.

Related Articles

Pirinç Suyu Saça Faydalı mı? | Doğal Saç Bakımı

[email protected]

Jojoba Yağının Saça 5 Mucizevi Faydası

[email protected]

Varis Nedir, Varisten Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

[email protected]

Yorum Yap