Beyaz Saçlardan Kurtulmanın 7 Basit Yolu!

Saç beyazlaması hemen her kadın ve erkeğin korkulu rüyaları arasında yer almaktadır. Özellikle erken yaşta meydana gelen grileşme ve bayazlamalar, birçok bireyde endişe ve beraberinde mutsuzluğa sebep olabilir. Genellikle genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelen saç beyazlaması, bazende yaşam tarzında meydana gelen olumsuzluklara bağlı olarak artış gösterebilir. Özellikle sigara tüketimi, yanlış beslenme, vitamin ve mineral eksikliği, stres ve yanlış saç bakım ürünlerinin kullanımı bu durumu tetikleyen baş unsurlar arasında gösterilmektedir. Bu yazımızda beyaz saçları 7 adımda nasıl önleyeceğinizden bahsettik. İşte beyaz ve gri saçlardan kurtulmanıza yardımcı olacak öneriler….

1. B12 Vitamini Açısından Zengin Yiyecekler Yiyin

B12 Vitamini birçok yönden temel bir besin kaynağıdır. Bu vitaminle ilgili en faydalı gerçeklerden biri, saç derisinin sağlığının korunmasına yardımcı olması ve saçları beyazlaşmaya karşı iyileştirmesidir. B12 vitamini çoğunlukla kümes hayvanları, karaciğer, yumurta, somon , morina balığı ve süt gibi pek çok gıdada bulunur.

2. Biyotin Açısından Zengin Besinler Tüketin

Saçımızdaki siyah rengi korumanın doğal bileşenlerinden biri biotindir. Bu nedenle yulaf ve badem gibi biotin açısından zengin gıdaların tüketimi saçınızın doğal siyah rengini kazanmasına ve eski haline getirilmesinde son derece etkilidir. Biyotin açısından zengin besinler arasında et, karaciğer, maya, kabuklu yemişler ve tohumlar yer almaktadır.

3. Saçlarınızın Yağlı Kalmasına İzin Verin

Saç bakımının önemli bir unsurunda yağlardır. Yağlanmayan saçlar kurulukla beraberinde yaşa bakılmaksızın zayıf saç köklerine, beyaz saçlara hatta ince ve mat saçlara neden olur. Saç derinizi beslemek için badem ve zeytinyağı gibi ürünler, saç hasarını ve beyaz saçı onaran güçlü bitkisel yağ formülleridir.

4. Vücudunuzun Melanin Seviyesini Korumasına Yardımcı Olun.

Çoğu zaman melanin eksikliği saçın beyazlamasın da en büyük etkenler arasında gösterilmektedir. Vücudunuzun Melanin üretimi diyetinize ve besin alımına bağlıdır. Bu besin maddelerinin eksikliği, melaninin kabul edilebilir seviyelerin altına düşmesine neden olabilir. Melanini artıran bazı yiyecekler arasında balık, havuç, domates, kavun, yumurta sarısı, süt ürünleri ve çilek bulunur.

5. Kimyasal Boyalar Yerine Kına Kullanın

Kına, içeriğinde kimyasal içermeyen tamamen doğal bir boya olarak bilinmektedir. Özellikle beyazlaşan veya grileşen saçlarınızı kapatmak için kına kullanabilirsiniz. . Özellikle çivit siyahı kına saça kahverengi ve siyah tonları verir. Öte yandan kına beyaz saç problemlerinize zarar vermeyen iyi bir çözüm olacaktır.

6. Yoga Yaparak Stresten Uzak Durun

Yoga, saçın beyazlaşmasını korumanın ve önlemenin başka bir yoludur. Bunlardan bazıları Ustrasana, Halasana ve Adho Mukha Svanasana’dır. Evet yanlış duymadınız Yoga sizi sağlıksız saçlardan ve stresten uzak tutacak!

7. Kendinize Vakit Ayırın

Çoğu çalışan birey, yoğun iş temposu veya okul hayatına bağlı olarak stres yaşamaktadır. Tüm bunların beraberinde stres, erken yaşta saçların beyazlamasına önemli ölçüde katkı sağlar. Stresten kurtulmak için kendinize vakit ayırabilir, spor, tatil, gezi ve farklı etkinliklere dahil olarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Related Articles

Hindistan Cevizi Yağının Saç Sağlığına Faydaları

[email protected]

Yağlı Cilt Bakımı ve Sivilceli Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

[email protected]

Yumurtanın Saç Sağlığına Faydası | Doğal Saç Bakımı

[email protected]

Yorum Yap