Batık Saç (Kafa Derisinde Kıl Dönmesi) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kafa derisinde meydana gelen kıl dönmeleri olarak da bilinen batık saç, sivilce veya çıban benzeri bir yarayı andıran kabarık bir yumru gibi görünür. Bu durumda saç, cildinizden yukarı doğru yükselmek yerine tekrar cildinize doğru uzar. Basit bir deyişle, saç kökleriniz cildinize hapsolur ve küçük darbelere neden olur.

Batık saç, genellikle ağrılı, kaşıntılı ve rahatsızlığa neden olan yumrular olarak ortaya çıkar. Bazı durumlarda, bu yumrular irinle dolu olabilir. Genellikle yüzünüz, çeneniz, koltuk altlarınız ve bacaklarınız gibi ağda veya tıraş olan bölgelerde görülür. Ancak saçlı deri, kasık bölgeleri, göğüs, boyun vb. bölgelerde de görülebilmektedir.

Herkeste kıl dönmesi gelişebilir ancak bu durum kalın kıvırcık saçlı kişilerde daha sık görülür. Bunun nedeni, kıvırcık saçların eğilme ve tıraş olduktan sonra cildinize geri dönme eğiliminde olmasıdır.

Batık Saç Belirtileri Nelerdir?

  • Ağrı
  • Kaşıntı
  • Gömülü saç
  • Küçük, katı yuvarlak şekilli kabarıklıklar
  • Kabarcık benzeri lezyonlar
  • İltihap nedeniyle ciltte koyulaşma
  • Etkilenen bölgenin etrafında kızarıklık ve hassasiyet

Batık Saç Neden Olur?

Bazen kafanızda bulunan ölü deriler saç köklerinizi tıkayabilir. Bu, saçın uzamasından ziyade yanlara doğru uzamasına neden olur. Böylece saç daha sonra cildinizin içinde büyümeye başlar ve cildin yüzeyini iter. Vücudunuz bu kılları yabancı bir nesne olarak algıladığı an, bağışıklık tepkisini tetikler. Böylelikle iltihaplı ve şişmiş bir yumru oluşur ki bu çoğunlukla irinle dolar.

Ölü deri hücrelerinin saç köklerinizi tıkamasının yanı sıra batık saç durumları tekrarlanan tıraş, cımbız veya ağda nedeniyle de oluşabilir. Bu epilasyon yöntemleri folikülleri değil, sadece saç tellerini çıkarma eğilimindedir. Yani bu foliküllerden yeni saç çıktığında, bazen geriye doğru bükülür ve cilde doğru uzar. Saçınız kalın ve kıvırcık olduğunda bu daha yaygın görülür.

Batık Saç Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz, ölü deri hücrelerinin oluşumunu azaltmak için çeşitli reçeteli ilaçlar önerebilir. Şişlik ve iltihap varsa, doktorunuz enfeksiyonu tedavi etmek için steroid kremler, antibiyotikler ve antibiyotikler yazabilir. Bölge çok ağrılı, iltihaplı ve kırmızı ise doktorunuz saçı kurtarmak için sterilize edilmiş bir iğne veya neşter kullanabilir. Öte yandan cildinizi pul pul dökmek için salisilik veya glikolik asit kullanılabilir ancak bu uygulama için doktora danışılması gerekmektedir. Bu, saç köklerinizi açık tutmanıza ve cildinizin içinde sıkışmamasına yardımcı olacaktır. Öte yandan Ölü hücreleri temizlemek için yağlı olmayan bir nemlendirici kullanın. Ölü cilt hücreleri bazen saç köklerinizi tıkayarak kıl dönmesine neden olur.

Batık Saç Nasıl Önlenir?

Kafa derinizi her gün ıslak bir bezle dairesel hareketlerle nazikçe ovalayın. Öte yandan tıraştan birkaç dakika önce kayganlaştırıcı bir tıraş jeli veya kremi kullanın. Cildinizi tıraş etmeden önce yıkamak için ılık su ve hafif bir temizleyici kullanın. Saçları daima uzama yönünde tıraş edin. Her hareketten sonra tıraş bıçağını yıkayın. Cildi rahatlatmak için tıraştan sonra kafa derinize veya yüzünüze ıslak bir bez uygulayın.

Batık Saçlar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Batık saçlar genellikle kendiliğinden geçer. Ancak tedavi edilmezse veya bırakılırsa enfeksiyona, yara izine ve ciltte koyulaşmaya neden olabilir. Aynı zamanda büyük bir yumru olan batık bir kıl kistine de dönüşebilir.

Sivilce ve Batık Saç Arasındaki Fark

Birçok kişi batık saçların ve sivilce oluşumlarının benzer bir görünüme sahip olmasından dolayı ayırt edemeyebilmektedir ancak her ikisinin nedeni ve tedavisi farklıdır. Ölü deri hücreleri ve yağ kıl köklerini tıkadığında sivilce oluşur. Bu bir yumru gibi görünürken kızarıklığa, ağrıya ve tahrişe neden olan bakterilerle enfekte olabilir. Batık saç, sivilce gibi görünür, ancak saçın kendisi ters büyüdüğünde ortaya çıkar. Sivilceleri ve batık saçları tanımlamak, onları doğru tedavi etmek için önemlidir. Batık saçlar, tıraş teknikleriniz değiştirilerek tedavi edilebilir. Genellikle saçın uzamasına izin vermek sorunu azaltmaya yardımcı olabilir. Sivilce ise alanı temiz tutarak ve salisilik asit, benzoil peroksit ve antibakteriyel merhemler gibi reçetesiz satılan ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir.

Related Articles

Kapalı Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

[email protected]

Kepek Neden Olur? Kepekten Nasıl Kurtulunur?

[email protected]

E Vitamini Saç İçin Neden Önemli? | Faydaları Neler?

[email protected]

Yorum Yap