Avakado Yağının Saç Sağlığına Faydaları

Avokado yağı; oleik asit , tekli doymamış bir omega-9 yağ asidi ve linoleik asit , çoklu doymamış omega-6 yağ asidi dahil olmak üzere zengin bir içeriğe sahiptir. Avokado yağının yağ asidi içeriği, kuru saç derisini ve saç koşullarını iyileştirmede oldukça etkilidir. Ayrıca bu yağ asitleri saçın doğal olarak şekil almasına, güçlenmesine, daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

1. Saçı Hasara Karşı Korur

Avakado yağının saç hasarını önlediğini biliyor muydunuz? 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre “Yağlar saçın zarar görmesini önlemede önemli bir rol oynamaktadır. Bazı yağlar saça nüfuz edebilir ve saçta emilen su miktarını azaltarak şişliğin azalmasına neden olabilir..” O halde düzenli olarak saçlara yağ uygulamak, saç şaftının nemlenmesini arttırarak saç kırılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Avokado yağının saç için en önemli faydalarından biri, saçı yağlı asit bakımından zengin nemle kaplaması ve hasardan koruyabilmesidir. Saçlar genellikle günei ışığı, deniz suyu, klor, vb. durumlara maruz kalması durumunda hasar görmektedir. Saçınızı tüm bu hasarlardan korumak için avakado yağı kullanabilirsiniz.

Bir başka yaygın hasar kaynağı, fön makinesi veya düzleştirici gibi sıcak saç aletlerinin kullanılmasıdır. Bu aletleri kullanmadan önce saça avokado yağı sürmek doğal bir ısı koruyucu görevi görebilir.

Saç boyama tedavileri de başka bir hasar kaynağı olabilir. Avokado yağını tedaviden sonra saç kremi veya maske olarak kullanmak, ağartma veya renklendirme sonucu kuru ve kırılgan saçları önlemede oldukça yardımcı olabilir.

2. Saç Büyümesine Yardımcı Olur

Avakado yağının doğrudan saç büyümesine yardımcı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır ancak bu yağ, hem besin olarak hem de topikal olarak kullanıldığında saçın sağlığını artırmaya yardımcı olabilecek besinler açısından zengin olduğu bilinmektedir.

Aynı zamanda avakado yağı, biberiye yağı ve nane yağı gibi uçucu yağlar için taşıyıcı yağ olarak kullanıldığında saç dökülmesinin önlenmesi ve saç büyümesinin desteklenmesine yardımcı olabilir. Çok yönlü özelliği sayesinde birçok uçucu yağ ile karıştırılarak kullanılabilen avakado yağı, saçlarınızın güçlenmesine ve nemlenmesine yardımcı olarak saç büyümesine destek verebilir.

3. Saçın Birbirine Dolaşmasını Önler

Genellikle uzun saçlı bireylerde sıklıkla görülen saç karışıklığı, bazen bir duş sonrası yapılan kurulama işleminde bazense uyku sonra yastıkla sürtünmeye bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Hem can sıkıcı hem de can yakıcı bir durum haline gelebilen saç dolaşması, özellikle ince saçlı bireylerde daha sık rastlanan bir durumdur. Tüm bunların yanında rüzgarlı bir havada saçların düğümlenmesine neden olabilir. Saçlarınızdaki karışıklığı gidermek için fırçalama ve tarama işleminden önce az miktarda avakado yağı sürmeyi deneyebilirsiniz. Bu işlem saçınızın nemli kalmasına yardımcı olarak dolaşmasını önleyecektir.

4. Kepeği İyileştirir

Kepek , kafa derisini etkileyen ve kafa derisinden ölü deri pullarının aşırı dökülmesine neden olan bir cilt hastalığıdır. Çok kuru veya çok yağlı cilde sahip bireylerde sıklıkla rastlanan kepek sorunu günlük hayatı olumsuz yönde etkileyebilen rahatsız edici bir durumdur. Ancak ister yağlı bir cilde isterseniz kuru bir cilde sahip olun, avakado yağı kepekle mücadele etmenizde size yardımcı olabilir.

Avakado yağı içeriğindeki zengin besinler sayesinde çok kuru ciltlerde nem sağlarken yağlı ciltlerde yağ bezlerine çok fazla yağ üretmemeleri gerektiği konusunda sinyal verebilir. Kaşıntılı, kuru, pul pul bir saç derisini iyileştirmek veya önlemek için, avokado gibi doğal yağları saç derisine düzenli olarak masaj yapmayı unutmayın. Ayrıca biberiye ve çay ağacı gibi uçucu yağları hint yağı ve avokado yağı ile birleştirerek hem kepeğin önlenmesine hem de saç uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

Saç İçin Avakado Yağı Nasıl Kullanılır?

Avakado yağının saç sağlığına faydalarını bildiğinize göre bu eşsiz besin değerlerine sahip mucizevi iksiri saçlarınızda nasıl uygulamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Saç için avakado yağı kullanımı:

Sıcak yağ tedavisi olarak: Bu işlem saçlarınızın nemlenmesine, parlaklık kazanmasına ve güçlenmesine yardımcı olabilir. Uygulamadan önce avakado yağını kısık ateşte bir kaç dakika ısıtın ve saçlarınıza sürün. Başınızı duş bonesi veya havlu ile örterek 30 dakika bekleyin. İşlem tamamlandığında saçlarınızı ılık bir suda iyice durulayın.

Saç derisi masajı olarak: Saç derisi masajlarının çok rahatlatıcı ve tedavi edici olduğunu düşündüğümüzde bu işleme bir de avakado yağı eklendiğinde çok daha büyük etki alabilirsiniz. Özellikle kafa derisine az miktarda avakado yağı sürerek parmak uçlarınızla yapacağınız masaj, saç köklerinin ihtiyacı olan besinler almasına ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olabilir.

Doğal bir saç maskesi veya saç kremi olarak: Avakado yağını doğrudan saçlarınıa sürebilir, dilerseni kafa derinizden saç uçlarına dilerseniz yalnızca saç uçlarına yedirerek doğal bir saç maskesi veya saç kremi yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu yağı saç kreminize ekleyerekde kullanabilirsiniz.

Isı koruyucu olarak: Saçlarınızı fön makinesiyle kurutmadan veya düzleştirici vb. ısı kaynaklı saç aletleriyle şekillendirmeden önce saçlarınıza bir miktar avakado yağı sürebilirsiniz. Bu işlem saçın ısıya bağlı hasar görmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Saç büyümesini teşvik etmek veya kepeği azaltmak için taşıyıcı bir yağ olarak: Saç incelmesi veya kepek gibi saç problemlerine sahip bireyler, avakado yağını uçucu bir yağ ile karıştırarak taşıyıcı yağ olarak saçlarına uygulayabilir.

Related Articles

Kadın Tipi Saç Dökülmesi (Androjenik Alopesi) Nedir?

[email protected]

Stres Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Kepek Neden Olur? Kepekten Nasıl Kurtulunur?

[email protected]

Yorum Yap